Ser parmezan, nazywany także Parmigiano Reggiano, to ser podpuszczkowy, który jest produkowany praktycznie tylko w jednym regionie Włoch. To tam hodowane są krowy rasy Razza Regiana i Vacca Rossa.
Mleko tych zwierząt poddaje się działaniu wysokiej temperatury oraz podpuszczki. Proces ten zostaje zakończony w momencie uzyskania charakterystycznych, serowych grudek. Następnym krokiem jest trzymanie sera w solance aż przez 23 dni. Potem parmezan trafia do dojrzewalni i tam spędza aż rok! W ten sposób otrzymujemy tak zwany młody parmezan. Jeśli ser spędzi w dojrzewalni dwa lata, uzyskamy stary ser, a gdy poleżakuje tam aż trzy lata, mamy do czynienia z bardzo starym serem. Oczywiście od czasu dojrzewania zależy cena parmezanu. Jak łatwo się domyślić, im krócej dojrzewa parmezan, tym niższą ma cenę.
Warto wiedzieć, że ser parmezan jest rewelacyjnym źródłem pełnowartościowego białka. Jest to niezbędny nam składniki, który nie tylko buduje tkanki, lecz także spełnia szereg funkcji w organizmie. Bierze choćby czynny udział w regulacji ekspresji genów czy w procesach metabolicznych. Jest składnikiem układów enzymatycznych oraz bierze udział w procesach odporności komórek. Funkcji ma naprawdę wiele. Dlatego tak ważne jest dbanie o dostarczanie pełnowartościowego białka. A takie właśnie znajdziemy w serze parmezan.
Parmezan ponadto jest cennym źródłem wapnia. Już 100 g sera pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. A musimy pamiętać, że wapń uczestniczy w budowie i metabolizmie kości i zębów. Gdy dostarczamy wapń już dzieciom, zmniejszamy tym samym ryzyko wystąpienia osteoporozy w starszym wieku.
A parmezan to także witamina A. Jest ona szczególnie ważna przy prawidłowym widzeniu. Wpływa także na stan skóry i działa przeciwzapalnie.
Musimy jednak pamiętać, że parmezan zawiera także duże ilości sodu. A ten nie jest dla nas korzystny w dużych dawkach. Szczególnie przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia takich chorób jak udar mózgu, nadciśnienie czy problemy z sercem. Z tego powodu parmezanu powinny wystrzegać się osoby, które mierzą się z chorobami serca i właśnie nadciśnieniem tętniczym.
Czy parmezan można jeść na diecie? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, na jakiej jesteśmy diecie i o jakich ilościach parmezanu mówimy. Ogólnie rzecz ujmując parmezan ma stosunkowo niewiele kalorii – porównując z innymi serami. Niektóre badania donoszą, że parmezan przez to, że zawiera bardzo dużo wapnia pozwala uaktywnić i zmusza przy okazji do wzmożonej pracy hormon spalający tłuszcz. To jednak niepotwierdzone jeszcze doniesienia.
Możemy być jednak pewni, że parmezan zawiera dużo białka, znacznie więcej niż inne nabiały, i dzięki czemu na dłużej zaspokaja głód. Wystarczy więc już szczypta do zupy czy makaronu (oczywiście pełnoziarnistego!), aby nie tylko podkręcić smak dania, lecz także sprawić, że nasz posiłek nasyci nas na dłużej.
W niewielkich ilościach parmezan na diecie na pewno nie jest szkodliwy. Oczywiście o ile nie musimy przestrzegać diety bez laktozy. A właściwie ile kalorii ma ser parmezan? I konkretniej, ile kalorii ma 100 g parmezanu? 100 g parmezanu znajdziemy około 392 kcal. Zazwyczaj jednak nie ważymy sera podczas ścierania go na tarce. Łatwiej podczas gotowania posługiwać się miarą łyżek. Więc ile kalorii ma łyżka parmezanu? Duża łyżka parmezanu, ale nie czubata, taka, na której mieści się około 9 g parmezanu, zawiera mniej więcej 35 kalorii. Łyżka parmezanu dodana do sałatki czy zupy na pewno więc znacznie nie zwiększy kaloryczności potrawy. Możemy śmiało dodawać do różnych dań parmezan nawet będąc na diecie.