Dieta sokowa szkodliwa czy zdrowa? Ile można schudnąć na diecie sokowej?

Dieta sokowa, nazywana też detoksem sokowym, to w ostatnich latach bardzo modny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak nie utrata kilogramów powinna być głównym celem, gdy podchodzimy do diety sokowej. Przede wszystkim bowiem detoks sokowy oczyszcza organizm. Redukcja wagi to jedynie skutek uboczny.

Dieta sokowa – co to jest i jak działa?

Warto wiedzieć, że dieta sokowa to niskobiałkowy i niskotłuszczowy sposób żywienia. Ten sposób odchudzania zakłada spożywanie tylko soków i koktajli przygotowanych ze świeżych warzyw i owoców. Dodatkowo każdego dnia należy pić wodę z cytryną – koniecznie na czczo. Ponadto powinniśmy uzupełniać płyny pijąc ziołowe napary – na przykład z kopru włoskiego, pokrzywy i mięty. Wszystkie te napoje można wzbogacać przyprawami – sprawdzi się pieprz cayenne, gałka muszkatołowa czy imbir.

Soki owocowe należy pić wyłącznie w porze śniadania i obiadu,. W ten sposób te najbardziej kaloryczne napoje zdążymy spalić do czasu pójścia spać. Popołudniu i wieczorem powinniśmy pić tylko soki i koktajle na bazie warzyw. Dlaczego? Z oczywistych względów, te napoje zawierają o wiele mniej cukrów prostych.

Niewiele osób wie, że podczas detoksu sokowego można także spożywać owoce i warzywa w całości. Szczególnie polecane są cytrusy, jabłka, pomidory. Nie powinniśmy sięgać po te wysoko kaloryczne, czyli na przykład banany czy winogrona. Nasze soki powinny opierać się przede wszystkim na jarmużu, szpinaku, marchewce, kiszonej kapuście, selerze naciowym.

Do diety sokowej należy się solidnie przygotować. Nie można podejść do detoksu z dnia na dzień. To będzie trudny okres dla naszego organizmu. Wcześniej – około dwóch tygodni przed detoksem sokowym – należy zacząć ograniczać produkty bogate w tłuszcze i te wysoko przetworzone.

Wszystkie soki powinny być przygotowywane na świeżo. Najlepiej za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej, a nie zwykłej sokowirówki. W ten sposób soki i koktajle będą miały więcej właściwości odżywczych i witamin.

Zastanawiasz się, czy dieta sokowa jest zdrowa? Zdecydowanie tak! Ale nie powinna trwać zbyt długo. Warzywa i owoce, czyli podstawowe składniki detoksu sokowego, wspomagają odchudzanie, ale nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników. Brak białka naprawdę źle wpływa na nasze mięśnie. Może to też spowolnić metabolizm. Podczas długotrwałego stosowania możemy odczuwać zmęczenie, bóle głowy, a nawet brzucha.

Detoks sokowy jest też niewskazany cukrzykom, osobom z problemami z ciśnieniem i sercem. O diecie sokowej muszą zapomnieć także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Dieta sokowa jest zdrowa o ile podchodzimy do niej rozsądnie!

Dieta sokowa – ile można schudnąć?

Rozważasz dietę sokową i zastanawiasz się, ile kilogramów można schudnąć? Pamiętaj, detoks sokowy ma na celu przede wszystkim oczyścić organizm. Utrata kilogramów to tylko efekt dodatkowy. Dzięki regulacji procesów trawienia możemy jednak schudnąć nawet dwa, trzy kilogramy!

Dieta sokowa – ile dni może i powinna trwać?

Detoks sokowy nie powinien trwać dłużej niż tydzień. Optymalnie eksperci do spraw żywienia polecają, aby dieta sokowa trwała cztery lub pięć dni. W takim wariancie powinniśmy pić tylko soki. Pięć posiłków zastępujemy sokami i koktajlami. Oprócz tego pijemy wodę i napary ziołowe.

Jeśli chcemy wydłużyć dietę, możemy to zrobić, ale tylko pod jednym warunkiem. Spożywamy trzy normalne, pełnowartościowe posiłki. Jedynie dwa posiłki dziennie zastępujemy sokami lub koktajlami. Najlepiej zastąpić sokiem drugie śniadanie i kolację. Ważne, aby wykluczyć z diety słodycze i wszystkie niezdrowe produkty.

Powinniśmy dbać o skomponowanie pozostałych posiłków tak, aby były jak najzdrowsze i oczywiście dostarczały wszelkich niezbędnych składników. Jeśli potrzebujemy „czegoś słodkiego”, to łakocie zastąpmy sokiem owocowym. W takim wypadku dieta sokowa może trwać nawet kilka tygodni. W spokojnym tempie uda nam się zrzucić kilka kilogramów i nie będziemy narażeni na efekt jo-jo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.