Ile kalorii mają ziemniaki? Czy naprawdę tuczą?

"Ziemniaki kalorie" - to bardzo popularne hasło w wyszukiwarkach internetowych. Pokutuje bowiem przekonanie, że jest to wyjątkowo kaloryczne warzywo? Ziemniaki pieczone mają mniej kalorii od gotowanych? A może odwrotnie? Rozwiewamy wątpliwości i przekonujemy - włączcie ziemniaki do swojej diety.

Ziemniaki kcal a obecność w polskiej kuchni

Ziemniaki są nam dobrze znane. Od dziecka zajadamy się nimi podczas rodzinnych obiadów. To jedno z pierwszych warzyw - zaraz po marchewce i dyni - które włączamy niemowlętom do diety. Nie mogą więc być niezdrowe, choćby z tego powodu! I nie są!

Ale po kolei, zanim dowiemy się, ile kcal ziemniaki w sobie kryją, to przypomnijmy sobie ich historię. Zostały przywiezione do Europy w XVI wieku. Od tamtej pory są obecne także na polskich stołach. Wbrew powszechnie panującym opiniom, ziemniaki nie są niezdrowe. Nie są też wrogiem szczupłej sylwetki. Wystarczy jeść je z umiarem i unikać tych z głębokiego tłuszczu.

Właściwości i składniki odżywcze ziemniaków

Aby ziemniaki miały najwięcej właściwości odżywczych, musimy je właściwie przygotować. Ziemniaki właściwie przygotowane są bowiem cennym źródłem witaminy C, potasu, fosforu czy beta-karotenu. Zawierają dużo łatwo przyswajalnych węglowodanów i naprawdę sporo białka. W składzie ziemniaków znajdziemy także witaminy z grupy B. A wciąż nieprzekonanych powinno przekonać to, że są dobrym źródłem błonnika. Na 100g ziemniaków aż 3 g to błonnik.

Ile kalorii mają ziemniaki?

To bzdura, że ziemniaki są kaloryczne. Oczywiście te pieczone czy gotowane. Smażone na głębokim tłuszczu frytki to zupełnie inna sprawa. Ziemniaki gotowane w 100 g mają około 75 kcal. Natomiast ziemniaki pieczone mają w takiej samej ilości produktu około 94 kcal.

To, co tuczące, to wszystko to, co podajemy z ziemniakami. Ziemniaki przed i po ugotowaniu kalorii mają niewiele. Ale już ciężkie sosy, masło, śmietana, tłuste mięsa w ich towarzystwie to prawdziwa bomba kaloryczna.

Tak jak wspominaliśmy powinniśmy unikać frytek. W 100 g smażonych w głębokim tłuszczu ziemniaków pokrojonych w słupki znajdziemy około 300 kcal. To naprawdę dużo, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ziemniaki w formie frytek znikają błyskawicznie, a dla nas to zaledwie przekąska a nie danie główne.

Ile kalorii ma batat?

Wiemy już ile kalorii mają ziemniaki pieczone, ile kalorii mają ziemniaki gotowane. Wiemy także, że kalorie przed i po ugotowaniu ziemniaków się nie zmieniają. Nikt zresztą chyba nie chciałby jeść surowych ziemniaków. Grozi to bowiem problemami żołądkowymi. Warto więc dowiedzieć się także, ile kalorii ma batat. W tym wypadku w 100 g produktu znajdziemy około 85 kcal.

Czy ziemniaki naprawde tuczą?

Tak jak wspominaliśmy, to mit! Ziemniaki pieczone czy ziemniaki gotowe, w folii, w łupienie mają naprawdę dużo składników odżywczy i nie tuczą. Warto jednak należycie je przygotować. Aby nie dopuścić do utraty składników odżywczych podczas obróbki termicznej, ziemniaki najlepiej piec piekarniku lub gotować na parze.

Jeśli gotujemy je w wodzie, musimy pamiętać o tym, aby wrzucać je do wrzątku. Nie powinniśmy wkładać ich do zimnej wody. Sól dodajemy pod koniec gotowania. W innym wypadku ziemniaki wchłoną nadmiar soli, a wartości odżywcze się wypłuczą. Warto też obierać ziemniaki jak najcieniej. To pod łupiną kryje się najwięcej wartości odżywczych.

Ziemniaki w naszej diecie - jakie wybrać?

Okazuje się, że ziemniak ziemniakowi nierówny. I nie chodzi o kalorie w pieczonych ziemniakach i kalorie w gotowanych ziemniakach. Podczas zakupów powinniśmy zwracać uwagę na wygląd warzywa! Koniecznie przyjrzyjmy się barwie łupiny. Nie kupujmy zielonych ziemniaków albo tych z kiełkami. Takie ziemniaki zawierają dużo solaniny, która jest bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu.

Zwróćmy uwagę także na wielkość ziemniaków. Jeśli kupujemy ten sam gatunek, powinny być one podobne. Wybierajmy te podobnej wielkości, o podobnej skórce. W ten sposób mamy pewność, że będą one równie smaczne i zdrowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.