Czy pistacje są zdrowe? Poznaj właściwości i wartości odżywcze pistacji

Lubisz pistacje? To bardzo dobrze. To zdrowa, wartościowa przekąska, która nie tylko sprawdzi się jako zamiennik kalorycznych chipsów podczas oglądania ulubionego serialu, lecz także uzupełni niedoboru wielu witamin i minerałów. Przedstawiamy właściwości i wartości odżywcze orzechów pistacjowych.

Pistacje, czyli orzechy pistacjowe

Orzechy pistacjowe to inna nazwa popularnych, dobrze wszystkim znanych pistacji. Pistacje częściej niż orzechami pistacjowymi są nazywane orzechami szczęścia lub zielonymi migdałami.
Małych, zielonych ziarenek, które znajdują się w bardzo twardej, lekko uchylonej, szarej łupinie chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak już niewiele osób wie, że pistacje rosną na krzewach roślin z rodziny nanerczowatych. 100 g orzechów pistacjowych składa się z 67 proc. wody, 20 proc. węglowodanów i 13 proc. białek. Na dodatek jedna pistacja to zaledwie trzy kalorie. Można je więc śmiało włączyć do swojej diety, nawet jeśli skrupulatnie liczymy kalorie.

Pistacje - wartości odżywcze

Czy pistacje są zdrowe? Bardzo! To niepozorne orzechy, które mają wszechstronne właściwości. Zawierają jako jedyne orzechy karotenoidy. Mowa tu o luteinie i zeaksantynie. Wśród innych orzechów wyróżnia je także bardzo duża, największa, zawartość potasu.
Warto wiedzieć, że większość pistacji - w zasadzie wszystkie poza tymi, które pochodzą z Iranu i USA - jest cennym źródłem błonnika, białka, wapnia, fosforu, witamin z grupy B, witaminy E i licznych antyoksydantów. To oczywiście nie wszystkie wartości odżywcze, które znajdziemy w pistacjach. Ale zdecydowanie najważniejsze. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.
Wspomniane na początku karotenoidy (luteina i zeaksantyna) są nam niezbędne do prawidłowego widzenia. Wspomagają pracę oczu, a dodatkowo zmniejszają znacznie ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Duże ilości potasu to natomiast istotny składnik pod względem syntezy białka i codziennej przemiany węglowodanów. Jeśli jesteśmy więc na diecie, walczymy o lepszy metabolizm, koniecznie jedzmy pistacje! Błonnik także podkręca i utrzymuje przemianę materii na właściwym poziomie. Ma także olbrzymi wpływ na całą pracę układu pokarmowego.

Wśród wartości odżywczych pistacji należy wymienić także białko, które buduje kości; wapń, który odpowiada za zęby i twardość kości; fosfor, czyli pierwiastek także dbający za mocne kości.
Z kolei jeśli chodzi o witaminy, musimy wspomnieć o tych z grupy B. Dlaczego? Są nam niezbędne każdego dnia . Wspomagają zdolność koncentracji i zapamiętywania, dobrze działają na wzrok. Witamina E, znana jako "witamina młodości", przeciwdziała procesom starzenia i posiada właściwości antyoksydacyjne. Zapobiega przy tym także miażdżycy. Antyoksydanty, które także są obecne w składzie pistacji, zapobiegają natomiast powstawaniu wolnych rodników. Pistacje działają więc korzystnie na wielu polach.

Pistacje - właściwości

Skoro już wiemy, że pistacje są zdrowe, warto podsumować ich właściwości lecznicze. Spożywane regularnie mogą pomóc nam obniżyć ciśnienie tętnicze i oczywiście wzmocnią kości. Nasze zęby będą twarde i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Pistacje zapewnią także właściwe działanie układu nerwowego i zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwór - szczególnie płuc i prostaty. Korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i regulują poziom cukru we krwi. Oznacza to, że pistacje pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami. Obniżają także poziom trójglicerydów i szkodliwego cholesterolu LDL.

Pistacje - zastosowanie w kuchni

Orzechy pistacjowe można jeść same, bez żadnych dodatków. Ale w kuchni znajdą wiele innych zastosowań. Można wytłaczać z nich olej i dodawać go do sałatek. Można także na ich bazie przygotowywać desery. Tutaj przoduje kuchnia turecka, które dodaje je niemal do każdego słodkiego dania.

Pistacje - kalorie

Pistacje mają niewiele kalorii. Zaledwie trzy kalorie znajdziemy w jednej sztuce pistacji. To jednak zdradliwe. Nie można się nimi niestety objadać bez ograniczeń, bo w 100 g znajdziemy aż 562,1 kcal. We wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.