Choć papryka gości na naszych stołach niemal od zawsze, to nie jest typowo europejskim warzywem z długą tradycją na naszym kontynencie. Za ojczyzną papryki uchodzi Kolumbia. Do Europy trafiła za pośrednictwem Węgier. Zazwyczaj jadamy okrągłe, mięsiste papryki, raczej o słodkim smaku. Na rynku jest ich jednak dostępnych znacznie więcej. Kuchnia Ameryki Południowej słynie bowiem z najróżniejszych smaków papryki. Na jej bazie powstają także kolejne pikantne sosy. Możemy więc skusić się na chili, czuszki, fresno, tabasco, serrano. A to tylko kilka najpopularniejszych odmian! We wszystkich tych paprykach kcal znajdziemy niewiele. Ale po kolei, przyjrzyjmy się na początek wartościom odżywczym.
Papryka jest warzywem bardzo bogatym w witaminy. Szczególnie wyróżnia ją duża zawartość beta-karotenu i witaminy C. Znajdziemy w niej także wiele soli mineralnych – przede wszystkim potasu i wapnia. Dzięki nim papryka obniża ciśnienie krwi i skutecznie zapobiega chorobom układu krążenia.
Warto także wspomnieć o wysokiej zawartości polifenoli, które walczą z wolnymi rodnikami i w ten sposób opóźniają procesy starzenia organizmu. Papryka czerwona dodatkowo zawiera wiele witamin o właściwościach antyoksydacyjnych – mowa tu o A i E. Są one nazywane witaminami młodości i płodności. Ciekawostką może być fakt, że żółta i czerwona papryka zawierają aż cztery razy więcej witaminy C niż cytryna.
Niewiele osób wie, że wyciąg z papryki znajdziemy także w maściach, plastrach. Kryje się on pod nazwą capsaicyna i jest wykorzystywany przy nerwobólach. Tu wprawdzie nie mają znaczenia kalorie w papryce, jednak warto także wiedzieć, że to surowe lub duszone warzywo bardzo wspomaga procesy trawienne, więc jest zalecane przy problemach z żołądkiem, jelitami, wzdęciach czy zaparciach. Papryka zawiera niewiele kalorii, ale za to całkiem sporo substancji fitoaktywnych, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz poprawiają działanie układu odpornościowego.
Zielona papryka, nie dość, że ma niewiele kalorii, to jeszcze skutecznie reguluję przemianę materii. Świetnie więc sprawdzi się w codziennym jadłospisie osób, które dbają o linię i liczą kalorie. A czerwona papryka chilli dodana do mięs nie tylko nada im wyrazistego, pikantnego smaku, lecz także uchroni nas przed niestrawnością.
Paprykę wartość spożywać w okresie zimowym. Rozgrzewa i pobudza organizm. Sprawdzi się jako jedno z warzyw w leczo, jako duszona papryka, faszerowana. Latem możemy spożywać ją na surowo, jako dodatek do sałatek czy przekąskę, którą maczamy w pysznym humusie. Świetnie sprawdzi się jako warzywo grillowane czy dodatek do zup lub sosów.
Przechodzimy więc do najważniejszego pytania, ile kcal ma papryka? Naprawdę niewiele. Z tego powodu jest chętnie włączana przez dietetyków jako składnik diet odchudzających. Paprykę często znajdziemy także w przepisach, które uchodzą za pomysły na zdrowe i lekkie przekąski. Z racji niskiej zawartości kalorii papryka może być śmiało jedzona niemal bez ograniczeń. Przykładowo czerwona papryka, która waży około 240-250 g, zawiera około 70 kcal. Plasterek czerwonej papryki liczy sobie tylko 10 g i ma tylko trzy kcal.
A kalorie w zielonej papryce? Sztuka zielonej papryki waży podobnie, jak czerwona, czyli około 240-250 g. Zielona papryka ma za to jeszcze mniej kalorii niż czerwona! W podobnej wadze znajdziemy około 20 kcal mniej, czyli zielona papryka to około 50 kcal. Plasterek zielonego warzywa waży mniej więcej 10 g i liczy około dwie kalorie.