Ile kalorii ma bułka? Więcej niż myślisz! Jest jednak jedna bułka, która ma ich tylko 30

Bułka pszenna, bułka kajzerka, bułka wrocławska, a może grahamka? A ty, którą bułkę jadasz na codzienne śniadanie? O ile nie liczysz kalorii, wybieraj którą chcesz. Dla tych, którzy borykają się ze zbędnymi kilogramami, mamy jednak złą wiadomość. Bułki są niezwykle kaloryczne. Ile kalorii ma przeciętna bułka?

Bułka – kalorie w pieczywie to nie mit

Jesteś na diecie? Myślisz o przejściu na dietę? Z odchudzaniem jesteś za pan brat? W którejkolwiek z tych grup się nie znalazłeś, z pewnością dobrze wiesz, że pieczywo jest bardzo kaloryczne. Szczególnie to białe, które niektórzy żartobliwie nazywają „białą śmiercią”. To analogia do cukru, który także był tak nazywany w nawiązaniu do kokainy określanej tym mianem. Pszenne pieczywo niewiele ma oczywiście wspólnego z narkotykami, jednak naprawdę cieszy się złą sławą. Kolejni dietetycy przekonują, że powinniśmy znacząco je ograniczyć w swojej diecie. Lepiej wybierać pieczywo mniej kaloryczne i tuczące, czyli to ciemne. Najlepiej wypiekane z mąki żytniej lub razowej. Są też i tacy, którzy twierdzą, że pieczywo, które zawiera gluten, a więc każde pszenne, w ogóle powinno zniknąć z naszej diety. Niezależnie od tego, czy borykamy się z nietolerancją pokarmową na gluten czy też nie.

Zobacz wideo Bułeczki z pieczarkową wkładkąPieczywo to przede wszystkim chleb i bułki. To chleb ma złą opinię wszyscy wiedzą. A co z bułkami? Jest jeszcze gorzej! Bułki są bardzo kaloryczne. To już nie chodzi o zawartość wspomnianego glutenu. Bułki są najbardziej kalorycznym, a więc tuczącym pieczywem.
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile kalorii ma bułka? Bardzo dobrze, że pochyliliście się nad tym tematem. Okazuje się, że nawet pozornie zdrowa, sprzedawana jako niskokaloryczny fitprodukt, bułka pełnoziarnista fitness, fit ma tylko w nazwie. Owa bułka liczy sobie aż 470 kcal! Już tak chętnie nie spojrzycie na bułki fitness w sklepie, prawda?

Bułka kcal – rodzaje

Dla porządku zdefiniujmy, co rozumiemy pod nazwą „bułka” To odmiana delikatnego pieczywa. Zazwyczaj wypiekana z mąki pszennej, żytniej bądź kukurydzianej. Ma okrągły, czasem spłaszczony kształt. Rzadko przybiera formę sześcianu czy też zupełnie spłaszczonego placka. Zdarzają się bułki niewielkie – o masie około 30 g. Jednak częściej mamy do czynienia w piekarniach z bułkami większymi, liczącymi około 100 g. Niekiedy bułka może być posypana makiem, sezamem, kruszonką, a nawet zwykłą mąką. Bardzo często możemy spotkać słodkie bułki – wypiekane z pszennej mąki, z dodatkiem cukru i drożdży, ze słodkim nadzieniem. Najczęściej zdarza się serowe, budyniowe lub owocowe. Wśród tych ostatnich przodują konfitury jagodowe, jabłkowe i wiśniowe.

Przechodząc do kalorii, które kryją się w bułkach. Tak zwana bułka francuska – znana także jako bagietka lub długa bułka – liczy sobie około 260 kcal w 100 g produktu. Oznacza to, że cała długa bułka ma około 370 kcal. Mniej kalorii ma bagietka pszenna. Ta powinna w 100 g kryć około 220 kcal. Bombą kaloryczną jest natomiast wśród bagietek bagietka z masłem czosnkowym. A to bardzo częsta propozycja wielu piekarni. Bagietka z masłem czosnkowym może mieć nawet 620 kcal w 100 g! To oznacza, że cała bagietka może liczyć nawet 1000 kcal.

Na jej tle znacznie lepiej wypada zwykła, pszenna bułka. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona znacznie mniejsza. 30 g bułki pszennej to około 150 kcal. To nic w porównaniu do bagietki. Nie straszy w tym zestawieniu także typowa kajzerka. Ile kalorii ma kajzerka? W tej bułce kalorii znajdziemy około 120. A ile kalorii ma grahamka? Polecane bułki grahamki to także świetny wybór. Jest w nich zaledwie 150 kalorii.
Wiele osób uważa, że bułki maślane to same kalorie. Mogłoby się tak wydawać nawet patrząc tylko pod względem zawartości. Wszak bagietka z masłem czosnkowym to, jak wspominaliśmy bomba kaloryczna. W przypadku bułki maślanej rzecz ma się nieco inaczej. Jest w niej znacznie mniej masła, więc cała mała bułeczka maślana o wadze około 30 g zawiera mniej więcej 170 kalorii.

Uważać trzeba na tak zwane bułki pełnoziarniste fitness. Znajdziemy je w każdej niemal piekarni i w każdym osiedlowym sklepie. Kryją w sobie aż 470 kalorii!
Jaka bułka ma najmniej kalorii? Okazuje się, że najmniej kaloryczną jest bułka wrocławska. Liczy zaledwie 30 kalorii w jednej kromce.

Więcej o:
Copyright © Agora SA