Kawa w diecie. Tuczy czy odchudza? Jaką kawę najlepiej pić, kiedy liczymy kalorie?

Kawę pijemy niemal każdego dnia. Jest uznawana za najczęściej spożywany napój na całym świecie. Na pewno smakuje rewelacyjnie i pobudza organizm do działania, ale czy odchudza? Poznaj właściwości kawy i dowiedz się, czy wskazana jest kawa podczas odchudzania?

Kawa tuczy czy odchudza? Właściwości kawy

Kawa to znana na całym świecie używka. Wykazuje bowiem właściwości pobudzające, poprawia nastrój, niweluje oznaki zmęczenia. Niektóre badania wykazują nawet, że podnosi koncentrację i wzmacnia spostrzegawczość. Dodatkowo poprawia także pamięć krótkotrwałą. Wszystko za sprawą flawonoidów, które korzystnie wpływają na zdrowie. 

Ale w kawie znajdziemy także inne składniki o cudownych właściwościach. Warto wymienić choćby kwas chlorogenowy, który wyróżnia się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Oznacza to, że neutralizuje on wolne rodniki, które powstają między innymi podczas intensywnego wysiłku fizycznego, który jest wskazany podczas odchudzania się. A skoro już jesteśmy przy odchudzaniu. Kawa tuczy czy odchudza? Warto wiedzieć, że wspomniany kwas chlorogenowy zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach. A więc regularne spożywanie kawy - szczególnie zielonej kawy - przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej.
Warto tu jednak zaznaczyć, że chodzi o dwie filiżanki dziennie kawy zielonej. To w niej znajdziemy dwa razy więcej polifenoli w porównaniu do palonej. Aby kawa wykazywała właściwości odchudzające istotne jest także samo parzenie kawy. Najzdrowsza kawa, czyli ta o największej zawartości polifenoli, powstaje w ekspresie ciśnieniowym. Opcją jest także parzenie kawy po turecku.

Taka kawa pobudza perystaltykę jelit, usprawnia metabolizm i zapobiega zaparciom. Należy jednak pamiętać, że kawa poprawia procesy trawienne przez to, że zwiększa wydzielania soku żołądkowego. I to jest bardzo ważna informacja dla osób cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy. Powinni się jej wystrzegać, ponieważ może ona zaostrzyć chorobę.

Kawa podczas odchudzania? Badania

Kawa podczas odchudzania spożywana regularnie, ale w rozsądnych ilościach jest więc wskazana. Warto pochylić się tu nad badaniami na ten temat. Okazuje się, że kofeina zawarta w tym pysznym napoju pobudza centralny układ nerwowy i dzięki temu wpływa na zwiększenie przemiany materii. Dodatkowo zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych.
Co ciekawe, kofeina ma także inne właściwości. Z racji tego, że skutecznie przyczynia się do tworzenia energii z kwasów tłuszczowych pochodzących z tkanki tłuszczowej, może być zalecana w diecie sportowców. Z badań wynika, że kofeina zwiększa wydolność sportowców o 11-12 proc.
A jak wygląda kwestia używania kawy w konkretnych dietach odchudzających? Okazuje się, że bardzo różnie.

Kawa w diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowo i wysokotłuszczowa jednocześnie. Spożywamy bardzo dużo tłuszczy, przy równoczesnym ograniczeniu, a wręcz wykluczeniu węglowodanów. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie w walce o piękną sylwetkę i redukcję zbędnych kilogramów. Jak w diecie ketogenicznej wygląda picie kawy?
Okazuje się, że można ją pić niemal w niekontrolowanych ilościach. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Jedyne ograniczenie, do którego musimy się stosować, jeśli chcemy pić kawę w diecie ketogenicznej, to absolutne wykluczenie cukru. Pijemy wyłącznie gorzką kawę. Z czasem przyzwyczajamy się do tego i nie potrafimy już wypić żadnej innej kawy! Naprawdę warto się do tego przekonać.

Kawa w diecie lekkostrawnej

Jeśli chodzi o kawę w diecie lekkostrawnej, to warto zaznaczyć, że dieta lekkostrawna nie jest dietą odchudzającą. To jedynie sposób na racjonalne żywienie po przebytych zabiegach czy innych dolegliwościach układu pokarmowego. Nasza dieta musi być więc szczególna, nie podrażniać żołądka. W diecie lekkostrawnej można więc spożywać wyłącznie lekką kawę zbożową.

Kawa w diecie dr Dąbrowskiej

Inaczej sprawa wygląda, gdy stosujemy dietę dr Dąbrowskiej. Tu kawa jest absolutnie zabroniona! Żadne napoje pobudzające - kawa, yerba mate czy mocna herbata - nie są wskazane. Dieta dr Dąbrowskiej to post. Organizm odstawia wszelkie używki i wycisza się.

Więcej o:
Copyright © Agora SA