Dlaczego nie chudnę?", "Moje odchudzanie jest nieskuteczne!". Wiele osób z nas mogłoby się podpisać pod tymi stwierdzeniami. To także jedne z częstszych zapytań, które wpisujemy w wyszukiwarkę internetową. Niestety, internet nie pomoże nam wyeliminować błędy w diecie, które popełniamy. Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów w diecie. Kiedy je wyeliminujesz, twoje odchudzanie z nieskutecznego zmieni się w skuteczne!
Kiedy się odchudzamy, wydaje się nam podświadomie, że musimy jeść bardzo rzadko. Im mniej razy siadamy do posiłku, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Przecież dietetycy i specjaliści do spraw żywienia, od lat biją na alarm - powinniśmy spożywać dziennie pięć lub sześć małych posiłków. Nie można jeść za rzadko. Posiłki powinniśmy spożywać co trzy godziny. W ten sposób nie dopuścimy do sytuacji silnego głodu. A to w takiej sytuacji dochodzi do obniżenia się poziomu glukozy we krwi i magazynowania przez organizm tkanki tłuszczowej.
Głodówka to nie dieta! To najgorszy z możliwych sposób odchudzania się. Nie można zjeść jednego jogurtu na śniadanie, na drugie śniadanie wypić kawę, a na obiad zjeść jabłko. Taka "dieta" to żadna dieta. To regularna głodówka. Nasz organizm nie wytrzyma tak długo. W końcu się zbuntuje. Uzyskamy zamiast ubytku masy, efekt jo-jo. Tylko zaplanowany jadłospis, wyliczony i dostosowany do naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego ma rację bytu i przyniesie nam sukces w odchudzaniu.
Błędy w diecie - samodzielne odchudzanie
Nie ma nic złego w próbach samodzielnego zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak kiedy kolejne nie przynoszą sukcesu w odchudzaniu, a nas przerasta skomponowanie codziennego menu, które będzie smaczne i dobrze zbilansowane, warto poprosić o pomoc specjalistę.
Dietetyk na początku zada nam mnóstwo pytań. Nie zaskoczy nas też obietnicami "diety cud", która pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy w tydzień. Nie. Ułoży racjonalny plan działania z uwzględnieniem naszych potrzeb, możliwości, chorób.
Jeśli skorzystamy z porady eksperta, dowiemy się, że liczba kilogramów, które wyświetlają się na wadze, to nie wszystko. To, że wartość się nie zmienia, nie oznacza wcale, że nie chudniemy! Jeśli stosujesz racjonalną dietę, a przy tym uprawiasz sport, twoja sylwetka na pewno się zmienia. Nie patrz więc tylko na kilogramy. Może przerabiasz tłuszcz na mięśnie? Te ważą więcej od mięśni. Możesz mieć szczuplejszą sylwetkę, wyglądać lepiej i czuć się znacznie lepiej, a waga się nie zmieni. Patrz więc na swoje ciało ogólnie. Nie trzymaj się tylko kilogramów.
To błąd! Produkty typu light są w tej grupie najgorsze. Ale nie tylko one. Przykładowo awokado jest bardzo zdrowym owocem. Niestety ma mnóstwo kalorii - już w 100g znajdziemy 160 kcal. Łyżeczka migdałów to już nawet 90 kcal! Warto mieć tego świadomość. Jeśli już musimy, włączyć do menu przekąski na diecie, to niech to będą naprawdę niskokaloryczne produkty.
Świetną przekąską na diecie będzie marchewka, por czy papryka. Pokrój je w słupki i jedz jak "paluszki". Jednak nie stosuj do nich żadnego dipu - a już na pewno nie serowego, wysokokalorycznego! Jeśli już musisz maczać w czymś warzywa, wybierasz zdrowy, domowy hummus.
Inną zdrową przekąską na diecie będą owoce. Oczywiście jedzone w rozsądnych ilościach. Przykładowo jabłko ma tylko 52 kcal. W warto też postawić na owoce sezonowe. Borówki mają tylko 57 kcal w 100 g (to tyle, co spora garść), a w truskawkach znajdziemy jedynie 32 kcal w 100 g. Świetnym pomysłem są też rzodkiewki. Ich ostry smak sprawi, że nie zjemy ich zbyt wiele. A jedna rzodkiewka to tylko około 10 kcal.