Pizza na stałe zagościła w naszym jadłospisie. Choć to typowe danie kuchni włoskiej, to zajadają się nimi wszyscy na całym świecie. Początkowo pizza była postrzegana jako „danie dla biedaków”. Ot, zwykły placek z dodatkiem drożdży i składniki, które akurat były pod ręką. Z czasem pizza ewoluowała. W tej chwili za dobrą pizzę trzeba także suto zapłacić. Duża pizza – taka, którą najedzą się trzy osoby – to koszt nawet 40-50 zł. Czasem więc warto przemóc swoją dotychczasową niechęć i spróbować przyrządzić domową pizzę.
W przygotowaniu domowej pizzy najważniejsze jest ciasto. To na nim opiera się sukces całego dania. To, co kładziemy na wierz naszej pizzy, jednym może smakować, innym nie. O gustach się nie dyskutuje. Jedyni lubią karczochy, inni preferują pizzę z pesto i suszonymi pomidorami, a niektórzy zajadają się jej klasyczną odmianą, czyli nie wyobrażają sobie pizzy bez szynki i ananasa.
Ciasto jednak musi smakować każdemu. Ważne jest właściwe wyrobienie ciasta na domową pizzę. Przez lata mieliśmy łatwą wymówkę – nie robimy domowej pizzy, bo nie mamy siły zagnieść ciasta. Trudno nie zgodzić się z tym argumentem, ciasto wyrabia się długi i jest to ciężkie, pracochłonne zajęcie. Obecnie jednak mamy na rynku dostępnych wiele robotów kuchennych, które szybko uwiną się z robotą za nas. Zagniotą ciasto na gładką masę, bez grudek. Pamiętajmy, że ciasto na pizzę domową musi być elastyczne, ciągnące się i bardzo sprężyste.
Następnym ważnym elementem naszej domowej pizzy są składniki. Zanim omówimy to, co kładziemy na wierzchu, warto wspomnieć o samej mące. Ciasto na domową pizzę musi być wykonane z dobrej jakości mąki. Prawdziwa mąka na pizzę, która jest gwarancją sukcesu, jest oznaczona na opakowaniach symbolem 00. Często producenci nazywają ją nawet mąką „na pizzę”. Zawiera ona bardzo dużo glutenu, niektóre mąki mają go nawet ponad 30 proc. To dzięki niemu pizza jest chrupiąca i może mieć grube ciasto, które pozostaje miękkie w środku.
Jeśli nie mamy dostępu do mąki 00, można wybierać mąkę o symbolu 550 lub 500. Te typy zawierają mniej glutenu, ale także ciasto powinni wyjść bardzo smaczne.
Jeśli chodzi o pozostałe składniki na domową pizzę, to kluczowe jest kierowanie się jedną zasadą. Wszystko powinno być dobrej jakości, od sprawdzonych dostawców. Jeśli posypiemy pizzę słabej jakości serem albo wykorzystamy „nie pierwszej świeżości” szynkę, nic dziwnego, że pizza może być niesmaczna.
Przejdźmy zatem do konkretów. Poniżej prezentujemy sprawdzony przepis na domową pizzę.
Składniki: cztery szklanki mąki pszennej, 1,5 szklanki wody, 50 g świeżych drożdży, łyżeczka soli, łyżeczka cukru, oliwa do smarowania blaszki
Sposób przygotowania: Mąkę (nie wszystko, należy zostać pół szklanki do podsypywania), sól, cukier, wodę i drożdże połączyć razem. Użyj kuchennego robota lub wyrabiaj ciasto ręcznie aż do momentu kiedy będzie sprężyste. Kiedy łatwo „odchodzi od ręki”, przełóż je do metalowej miski i przykryj natłuszczoną folią spożywczą. Zostaw wyrośnięcia na około godzinę. Ciasto na domową pizzę powinno podwoić swoją objętość. Kiedy ciasto będzie gotowe, wyjmij je z miski, ugnieć kilka razy. Podziel na kawałki i rozwałkuj na placki. Piecz około 15 minut w temperaturze 250 stopni.
Kiedy jesteś na diecie, także możesz raz na jakiś czas skusić się na pizzę. Wybieraj wtedy koniecznie domową pizzę fit. Oto najlepszy przepis.
Składniki: 1,5 szklanki mąki żytniej, 30 g drożdży, 2 łyżki oliwy z oliwek, łyżeczka soli gruboziarnistej, ¾ szklanki wody, ¼ szklanki mleka 2 proc.
Sposób przygotowania: Z powyższych składniki zagnieć ciasto. Postępuj podobnie jak w przypadku klasycznego ciasta. Także zostaw na około godzinę do wyrośnięcia. Piecz około 15-20 minut w temperaturze 250 stopni.
Osoby na diecie bezglutenowej także mogą jeść pizzę! Polecamy nasz przepis na domową pizzę bezglutenową.
Składniki: 300 g mąki bezglutenowej, łyżeczka soli, łyżeczka drożdży instant, szklanka wody, 2 łyżki oliwy z oliwek
Sposób przygotowania: Postępuj podobnie jak w przypadku klasycznych ciast na pizzę – patrz przepisy wyżej. Także ważne jest pozostawienie pizzy do wyrośnięcia. Piecz jednak w niższej temperaturze – około 220 stopni, 15 minut.