Dieta Dubrow - na czym polega i czy jest skuteczna? Zapytaliśmy dietetyczkę

Dieta Dubrow została stworzona przez małżeństwo Terry'ego i Heather Dubrow. Są bardzo medialną parą, dlatego ich dieta zyskała spory rozgłos w USA. Na czym polega i czy rzeczywiście jest bezpieczna dla organizmu? Sprawdzamy wszystkie "za" i "przeciw" stosowania tej diety.

W 2018 roku małżeństwo lekarzy wydało swoją książkę pod tytułem "The Dubrow diet". O publikacji i diecie zrobiło się głośno głównie ze względu na jej rzekome szybkie efekty i proste stosowanie. Książka stała się bestsellerem, a treści w niej zawarte zyskały grono oddanych zwolenników. Dieta Dubrow to tak naprawdę kolejna modyfikacja popularnego swego czasu systemu odżywiania intermittent fasting, czyli po prostu postu przerywanego. 

Dieta Dubrow - zasady 

Dieta z założenia ma sprzyjać odchudzaniu, poprawie samopoczucia oraz wprowadzeniu organizmu w stan autofagocytozy. Polega on na samoistnej regeneracji organizmu. Dieta Dubrow dzieli się na trzy fazy, które opisane są dość przejrzyście i zawierają jasno określone zasady. 

I faza - "Czerwony Dywan Gotowy"

Jest to pierwsza faza wprowadzająca w system żywieniowy, trwająca od dwóch do pięciu dni, która ma na celu zszokować organizm. Ograniczamy spożywanie posiłków do indywidualnie dobranego pod kątem wygody okna żywieniowego - czasu, kiedy się pości - które trwa osiem godzin. Całkowicie ograniczamy alkohol, spożywamy węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, chude źródła białka i warzywa nieskrobiowe oraz trochę zdrowych tłuszczów i owoców.

 II faza - "Lato Nadchodzi"

W dalszym ciągu korzystasz z dobranego ośmio- lub 12-godzinnego okna żywieniowego. Ilość zdrowych tłuszczy i złożonych węglowodanów delikatnie wzrasta, można co jakiś czas napić się alkoholu. W zależności od tego, jak szybko pragnie się schudnąć, można raz w tygodniu pozwolić sobie na przekąskę, posiłek lub nawet cały dzień, który nie do końca wpasowuje się w postanowienia dietetyczne. Należy jednak pamiętać o zachowaniu okna żywieniowego.

 III faza - "Wyglądaj świetnie, żyjąc jak normalny człowiek"

Po ukończeniu dwóch poprzednich faz, należy dalej kontynuować post trwający 12 godzin przez pięć dni w tygodniu. W wybrane dwa dni tygodnia post powinien wynosić 16 godzin.

Dieta Dubrow - jadłospis

Na diecie Dubrow należy przede wszystkim uwzględnić takie produkty jak:

- warzywa: brokuły, warzywa liściaste, szparagi, kalafior, brukselka, seler;
- tłuszcze: oliwa z oliwek, olej kokosowy, awokado;
- owoce: jabłka, banany, jagody, melony, winogrona, wiśnie, gruszki, brzoskwinie, morele;
- orzechy i nasiona: migdały, orzechy włoskie, pistacje, nasiona chia, nasiona lnu;
- złożone węglowodany: fasola, soczewica, słodkie ziemniaki, owies, komosa ryżowa, kasza gryczana,     jęczmień, ciecierzyca;
- napoje: woda, niesłodzona kawa lub herbata.

Dieta Dubrow - czy jest skuteczna? 

Najważniejsze pytanie, które nasuwa się na myśl w tym momencie, dotyczy skuteczności diety. Kuracja kładzie nacisk na zdrowe produkty - ta zasada może okazać się korzystna w przypadku chęci szybkiej utraty zbędnych kilogramów. 

Dieta Dubrow zwiększa metabolizm i zmniejsza poczucie głodu. Plan obejmuje także przerywany post, który - jak wynika z przeanalizowanych w badaniach danych - pomaga schudnąć. Takiego samego zdania jest dietetyczka dr Anna Radowicka, którą poprosiliśmy o opinię. 

Większość z nas źle je. Nasza dieta ma nadmiar cukru, soli i  tłuszczów. Dodatkowo zdarza nam się długo nie jeść, katować się i to wszystko prowadzi do nadwagi lub nawet otyłości. To dotyczy większości z nas, dlatego diety typu Dubrow będą dawały w efekcie utratę masy ciała

- tłumaczy specjalistka. 

Dieta Dubrow - co sądzi dietetyk?

Według specjalistki pojawia się coraz więcej przesłanek za tym, że sposób odżywiania oparty na poście przerywanym działa pozytywnie na organizm. Warto jednak zaznaczyć, że efekty i korzyści będą widoczne u osób, które dotychczas odżywiały się niezdrowo. Jednak należy jednocześnie pamiętać, że wiele osób, które tworzy takie nowatorskie diety, robi to w celach zarobkowych. Chcą, by ich dieta stała się modna i znana, a dodatkowo wylansowała nazwisko. Naturalną koleją rzeczy jest, że każda dieta o zmniejszonej zawartości tłuszczu i zwiększonej porcji warzyw i owoców może przynieść tak pozytywne efekty. 

Ze słów dietetyczki wynika, że osoby, które zdrowo się odżywiają, a dodatkowo żyją zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem na kalorie i witaminy oraz praktykują aktywność fizyczną, nie będą odczuwały tak szybkich efektów stosowania diety. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że one i tak prowadzą zdrowy tryb życia.

Naszym celem powinno być zrozumienie, nauczenie się tego, jak prawidłowo jeść. Mogą pomóc specjaliści. Nieskuteczne jest więc jedzenie ciągle tego samego, w poczuciu strachu, że inaczej przytyjemy. Warto czytać, warto pytać, aby osiągnąć zdrowie i szczupłą sylwetkę na zawsze, a nie na chwilę, nie dla mody, nie za miliony

- wyjaśnia i radzi dietetyczka. 

Jednoznacznie nie polecam tej diety, bo nie jesteśmy w stanie jasno określić, ile znajduje się w niej kalorii, jakie jest zapotrzebowanie kcal na dobę oraz jaki jest procentowy udział oraz gramatura białka, tłuszczu, węglowodanów z podziałem na proste i złożone

- dodaje na koniec Anna Radowicka. 

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jak konkretna dieta wpływa na wygląd twarzy? Koniecznie obejrzyjcie to wideo. 

Zobacz wideo
Więcej o: