Alergie pokarmowe. Przyczyny i objawy alergii pokarmowej. Jak leczyć objawy alergii pokarmowej?

Alergia pokarmowa to częsty problem dzisiejszych czasów. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pojawiają się dolegliwości związane z objawami zarówno skórnymi, jak i pokarmowymi. Diagnostyka alergii pokarmowej w dużej mierze opiera się na skórnych testach punktowych.

Alergia pokarmowa

Co to jest alergia pokarmowa? Alergia pokarmowa to zespół niepożądanych objawów zarówno skórnych, jak i ogólnych. Wynikają one z reakcji immunologicznych, które pojawiają się po spożyciu określonych pokarmów. Warto wiedzieć, że nie wszystkie problemy są od razu alergią pokarmową. Możemy mieć do czynienia z nadwrażliwością pokarmową i nietolerancją pokarmową.

Alergie pokarmowe są powszechnym problemem. Mówi się, że dotyczą one 3-5 proc. dzieci oraz 2-4 proc. osób dorosłych. Często pojawiają się wraz z atopowym zapaleniem skóry, głównie tyczy to dzieci.

Przyczyny alergii pokarmowej

Do alergii pokarmowej przyczyniają się tak zwane mechanizmy immunologiczne IgE-zależne odpowiedzialne za reakcje natychmiastowe, mechanizmy IgG-zależne oraz komórkowe typu opóźnionego, które są odpowiedzialne za przewlekły charakter zmian alergicznych.

Alergia pokarmowa - lista produktów wywołujących alergię
Wśród produktów które najczęściej prowadzą do alergii pokarmowej należy wymienić jajka. To one znajdują się w wielu innych produktach i daniach. Znajdziemy je choćby w makaronach czy pierogach. Dodatkowo u dzieci występuje często alergia tylko na białko jajka kurzego.

Kolejnym silnie uczulającym produktem jest mleko . U dzieci jest najczęstszą przyczynę alergii pokarmowej. Zastąpienie mleka krowiego sojowym, owczym lub kozim nie zawsze jest dobrym pomysłem. Te rodzaje mleka także są silnie uczulające.

Silnie uczulającymi produktami są także zboża. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może występować alergia na białko znajdujące się życie i pszenicy. Z alergii pokarmowej łatwo przejść nawet do celiakii. 

Niektórzy  cierpią natomiast z powodu alergii na orzechy. Nieważne czy ziemne, czy włoskie. Orzechy są silnym alergenem, który może doprowadzić do  wstrząsu anafilaktycznego.

Niedawno powszechne stały się także alergie na owoce. Najbardziej uczulają cytrusy. Jednak nie tylko. W sezonie letnim odnotowuje się częste alergie pokarmowe na truskawki, pojawiają się objawy alergii po spożyciu mango i kiwi.

Alergia pokarmowa – objawy ze strony układu pokarmowego

Alergiom pokarmowym towarzyszom różne objawy. Możemy je z grubsza podzielić na objawy pokarmowe i skórne. Jeśli chodzi o objawy tak zwane „pokarmowe”, to stanowią one tylko jedną piątą wszystkich możliwych dolegliwości. Wśród najczęstszych objawów występuje między innymi refluks przełykowy, niestrawność, ból żołądka, kolki, obrzęk i swędzenie warg, ból w nadbrzuszu, biegunki, nudności, wymioty czy wzdęcia. Oczywiście wystąpienie tych objawów może wskazywać także na inne choroby związane z trawieniem. Warto więc uważnie obserwować reakcje swojego organizmu. Jeśli dany objaw pojawia się wyłącznie po spożyciu konkretnego produktu, wtedy prawdopodobnie  cierpimy na nadwrażliwość pokarmową.

Alergia pokarmowa - objawy skórne

Drugim częstym objawem alergii pokarmowej są objawy skórne. Ale warto tu wymienić nie tylko wysypkę. Pojawia się swędzenie, rumień, grudki obrzękowy, bąble pokrzywkowe, obrzęki. Objawy skórne stanowią aż 45 proc. wszystkich objawów nadwrażliwości pokarmowych. Objawy skórne, szczególnie wysypka, są dla nas najoczywistszym objawem alergii pokarmowej i dość szybko jesteśmy w stanie zareagować.

Alergia pokarmowa – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie alergii pokarmowej, warto wymienić trzy najpopularniejsze metody. Po pierwsze jest to dieta eliminacyjna. Wykluczamy z diety składnik, który nas uczula. Robimy to stopniowo, obserwujemy swój organizm, aby trafić na konkretny alergen.

Kolejnym sposobem jest dieta rotacyjna. To można powiedzieć odmiana diety eliminacyjnej. Stosuje się ją w przypadku alergii na wiele różnych substancji po to, aby nie powiększać liczby alergenów. Eliminujemy produkty, które nas uczulają na czas pięciu dni. Po tym czasie sprawdzamy, czy faktycznie nas uczulają. Mamy pewność, kiedy wystąpią objawy alergiczne.

Trzecią metodą jest leczenie farmakologiczne. Ważne jest ono szczególnie dla osób, u których choć raz wystąpił wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu. W takim wypadku konieczne jest posiadanie przy sobie adrenaliny. W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się także leki przeciwhistaminowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.