Morwa biała. Właściwości i działanie morwy białej. Tabletki i herbata z morwy białej

Morwa biała to bardzo popularna roślina w Azji. Od lat wykorzystuje się jako do najróżniejszych zastosowań. Cenne właściwości wykazują zarówno owoce, jak i liście morwy białej. Można spożywać ją w formie tabletek, suszonej czy herbaty. Jakie właściwości ma morwa biała?

Morwa biała – właściwości i działanie

Morwa biała to drzewo pochodzące w Azji. Jednak już od wielu lat roślina ta jest spotykana w Europie i także w Polsce. Morwa biała rodzi białe owoce. Czasem spotykane są odmiany, które dają czarne i czerwone owoce. Skąd więc nazwa morwa biała? Nie wywodzi się ona od koloru owoców. Zaczerpnięto ją inspirując się białym kolorem kory morwy.

Warto wiedzieć, że owoce morwy białej charakteryzują się lekko kwaskowatym smakiem. Dopiero w procesie dojrzewania ich smak zmienia się. Stają się słodsze, a z czasem mogą być zbliżone do jeżyny. Morwa biała dojrzewa w lipcu. Świeże owoce spotkamy wiec tylko w wakacje. Na szczęście przez cały rok możemy spożywać suszone owoce morwy.

Dlaczego to tak dobrze? Morwa biała jest znana na całym świecie ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Jej lecznicze działanie wyróżnia ją od lat. Wykorzystywali ją już starożytni Chińczycy, którzy parząc napar z liści morwy walczyli z wysokim ciśnieniem i zmniejszali poziom złego cholesterolu.

Obecnie prowadzone badania zwracają uwagę na szereg właściwości leczniczych morwy białej. Przede wszystkim morwa biała ma silne właściwości antyoksydacyjne. Sprawdza się to w przypadku wspomnianego zbijania poziomu cholesterolu. Dzięki temu niwelujemy utlenianie lipoprotein z niską gęstością, a tym samym przeciwdziałamy wzrostom "niedobrego" cholesterolu we krwi.

Morwa biała zawiera także składniki wpływające korzystnie na poziom cukru we krwi. Warto tu wymienić między innymi związek DNJ, którego działanie polega na zmniejszaniu szybkości rozkładu skrobi, tej, którą znajdziemy w jedzeniu, na cukry proste. A to korzystnie zapobiega poposiłkowej hiperglikemii.

Warto wspomnieć także o liściach morwy białej, które zawierają duże stężenie z grupy flawonoidów. Ich zadaniem jest zwalczanie bakterii typu: gronkowiec złocisty, salmonella, Shigella dysenteriae. Liście morwy białej to też cenne źródło alkaloidów, które jak wiadomo działają antywirusowo.

Morwa biała jest także cudownym lekarstwem, czy raczej wspomagaczem, dla wszystkich osób, które borykają się ze zbędnymi kilogramami. Najnowsze badania potwierdzają, że wyciąg z morwy podawany przez miesiąc myszom wpłynął na otyłość zwierząt. Znacząco obniżył ich masę ciała. Dlatego też morwa biała jest coraz częściej jednym ze składników środków odchudzających.

Cały czas prowadzone są także badania potwierdzające skuteczność białej morwy w leczeniu profilaktycznym choroby Alzheimera. Okazuje się bowiem, że wyciąg z liści tej rośliny blokuje powstawanie białka b-amyloidu1-42 i osłabia jego neurotoksyczność. A jak dowodzą liczące się badania, to właśnie te białka są jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera.

Morwa biała herbata

Jedną z najpopularniejszych form spożywania morwy jest picie herbaty z jej liści. Szczególnie polecane jest to diabetykom. Po każdym posiłku wzrasta poziom cukru we krwi. Herbata z morwy białej pozwala na kontrolę tego procesu. Między innymi w Korei, Japonii i Chile liście morwy białej od dawien dawna są wykorzystywane do przygotowywania Mon Tea – herbaty przecicukrzycowej. Jak ją przygotować? Wystarczy zalać 1 g liści morwy białej 100 ml wrzącej wody. Parzymy napar od trzech do pięciu minut. Po tym czasie herbata nadaje się do wypicia. Należy ją stosować maksymalnie dwa razy dziennie.

Morwa biała suszona

Morwa biała suszona jest dostępna w wielu sklepach, szczególnie w tych ze zdrową żywnością oraz zielarskich. Kosztuje niewiele i świetnie sprawdzi się jako przekąska między posiłkami. Możemy dodawać ją do zdrowych koktajli czy zup. Zawiera wiele cennych składników, które walczą z wolnymi rodnikami. Można więc mówić o działaniu antynowotworowym morwy białej.

Morwa biała tabletki

Najłatwiejszą formą przyjmowania morwy białej są tabletki. Na rynku jest dostępnych wiele różnych preparatów, które opierają się na wyciągu z morwy białej. Tabletki z morwy białej pomogą w leczeniu cukrzycy typu drugiego, otyłości, anemii, obfitych krwawieniach menstruacyjnych, problemach naczyniowo-sercowych, a nawet kłopotach z układem oddechowym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.