Drugie śniadanie do pracy - fit propozycje dla zabieganych i poszukujących nowych smaków

Czujecie się ciągle przemęczeni? Macie wrażenie, że dzień za dniem przez mityczny "brak czasu" zaprzepaszczacie szansę na przygotowanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków, które będziecie mogli zjeść w porze drugiego śniadania? Poznajcie rady dietetyczki, jak szybko, prosto i smacznie przyrządzić koktajle, które idealnie sprawdzą się np. do pracy.
Zobacz wideo

Drugie śniadanie do pracy - idealne rozwiązanie dla zapracowanych

Samodzielnie przyrządzone zgodnie z zasadami zdrowego żywienia posiłki to świetna opcja dla osób, które chcą pozostać w formie i jednocześnie pragną realizować swoje fantazje kulinarne. Nie ma przecież nic przyjemniejszego, niż jedzenie przygotowanych przez siebie potraw. Ich smak jest niepowtarzalny, a wygląd kuszący.

O konsultację w tym temacie poprosiłam cenioną dietetyczkę i blogerkę kulinarną Anetę Łańcuchowską. Zapytałam o to, jakie produkty najlepiej jeść na drugie śniadanie i czy regularne spożywanie posiłków w pracy może wspomóc proces odchudzania.

Łańcuchowska radzi, by w ciągu dnia przygotowywać pięć posiłków. Drugie śniadanie jest najważniejsze: 

Powinno przybrać formę małej przekąski, która w 15-20 procentach pokryje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Fantastycznie, jakby w drugim śniadaniu znalazły się owoce, na które obecnie trwa sezon, np. owoce jagodowe.  Są niskokaloryczne, niskocukrowe, jednocześnie stanowią skarbnicę antyoksydantów wymiatających wolne rodniki z naszego organizmu i opóźniających proces starzenia

- przekonuje dietetyczka.

Owoce idealnie komponują się z produktami mlecznymi, bogatymi w białko. Tutaj warto postawić na kefiry, jogurty i maślanki. Bywa, że ludzie cierpią na alergię na produkty mleczne. Można je wtedy zastąpić tymi pochodzenia roślinnego, na przykład napojem sojowym, wzbogacanym wapniem. - Osoby aktywnie ćwiczące każdego dnia mogą dodawać do koktajlów płatki owsiane, kaszę jaglaną czy otręby, radzi dietetyczka. To super dawka energii! 

Pomysły na jedzenie do pracy "na szybko"

Jeśli zdarza się wam kupować jedzenie od "pana kanapki" i czujecie, że mocno za nie przepłacacie, a do tego niekoniecznie odżywiacie się zdrowo, to odpowiedni moment, by coś w tym temacie zmienić. Przygotowywanie jedzenia do pracy nie musi być ani czasochłonne, ani trudne, za to atrakcyjne smakowo i wartościowe składnikowo - jak najbardziej.

Na moją prośbę dietetyczka Aneta Łańcuchowska przygotowała dwie ciekawe propozycje lekkich koktajli, które idealnie sprawdzą się w każdej pracy.

Koktajl szpinakowo-malinowy z bananem to propozycja dla aktywnych, którzy szukają przepisów prostych, ale pełnych wartościowych składników. Wystarczy, że przygotujecie szklankę kefiru, garść malin, banana, trzy łyżki płatków owsianych, łyżkę masła orzechowego. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą w blenderze. Uzyskana mieszanka będzie smakowała rewelacyjnie.

Chcecie lepiej zadbać o swoją urodę? Przygotujcie koktajl morelowy - potrzebować będziecie szklanki napoju sojowego wzbogacanego wapniem, dwóch moreli, garści borówek, łyżkę siemienia lnianego. Wymieszajcie wszystko w blenderze. I... smacznego!

Regularne jedzenie kluczem do utraty wagi

Warto pamiętać o tym, że regularne jedzenie bardzo przyczynia się do przyspieszenia podstawowej przemiany materii.

Posiłki spożywajcie co trzy-cztery godziny. Pamiętajcie, że nie tylko liczy się regularne spożywanie posiłków, lecz także tempo ich konsumpcji. Jedząc powoli, w skupieniu, dokładnie przeżuwając każdy kęs, dajecie szansę swojemu organizmowi na prawidłowe odebranie impulsu sytości, a tym samym unikacie nieprzyjemnego stanu przejedzenia

- radzi dietetyczka Aneta Łańcuchowska

Najlepiej zakończyć każdy posiłek, kiedy żołądek będzie w 80 procentach pełny. Sporadyczne omijanie drugiego śniadania nie jest niczym złym - na pewno nie przyczyni się do tycia. Najważniejsze są przecież regularność spożywania posiłków i spokój.

Więcej o:
Copyright © Agora SA