Woda kokosowa. Woda kokosowa a odchudzanie. Gdzie można kupić wodę kokosową?

Kilka lat temu woda kokosowa wdarła się przebojem na salony. Dosłownie na salony, bo podbiła serca wielu gwiazd. Piją ją regularnie Rihanna, Demi Moore czy Anna Lewandowska. Wychwalają jej zdrowotne właściwości i zachwycają się tym, jak korzystnie wpływa na odchudzanie. Jakie korzyści płyną z regularnego picia wody kokosowej?

Woda kokosowa – właściwości

Wodę kokosową pozyskuje się z młodych, jeszcze zielonych orzechów palmy kokosowej. To bardzo popularny napój w Azji, gdzie spożywa się ją bezpośrednio z rozłupanego kokosa. Woda kokosowa, którą możemy kupić w sklepie powstaje jednak nieco inaczej. Woda kokosowa jest wielokrotnie filtrowana i czyszczona. To zupełnie inny napój niż mleko kokosowe, z którym jest często mylona.

Woda kokosowa ma przezroczysty kolor i konsystencję zwykłej wody. Jest cennym źródłem wielu składników odżywczych i witamin. Zawiera choćby spore pokłady magnezu, fosforu, potasy czy wapnia. Znajdziemy w jej składzie także mnóstwo witamin. Tu trzeba wymienić choćby witaminy z grupy B - B1, B2, B3, B5, B6 oraz witaminę C. Z ciekawostek poziom elektrolitów wody kokosowej odpowiada stężeniu w osoczu ludzkiej krwi! A to oznacza, że doskonale nawodni nas ona podczas i po treningu, szczególnie tym intensywnym.  Jest naprawdę świetnym i smacznym napojem izotonicznym. Zadziała także zbawiennie na zmęczony nadmiernym spożyciem alkoholu organizm. Tak, jeśli cierpicie z powodu kaca, koniecznie wypróbujcie wodę kokosową. Zapewni ona odpowiedni poziom nawodnienia, uzupełni wypłukane minerały i pomoże błyskawicznie stanąć na nogi.

Właściwości wody kokosowej czynią ją idealnym napojem dla osób, które są narażone na długotrwały silny stres, cierpią z powodu niedokrwistości, hipokaliemii. Picie wody kokosowej poprawi działanie całego organizmu. Przede wszystkim świetnie wpływa na układ krążenia, ponieważ znacząco obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Kiedy mówimy o układzie krążenia, nie sposób nie wspomnieć o właściwościach przeciwzakrzepowych wody kokosowej. Wykazuje ona takie działanie ze względu na zawarte w niej cytokininy.

Dodatkowo naukowcy zauważyli zbawienne działanie wody kokosowej na pracę układu trawiennego. Kiedy mamy problemy trawienne, zmagamy się z biegunką, wymiotami czy zaparciami, woda kokosowa powinna przynieść nam zauważalną ulgę.

Woda kokosowa pomoże także w pracy układu moczowego. Dlaczego? Systematyczne picie tego napoju rozbija bolesne kamienie w nerkach. Ponadto woda kokosowa wykazuje także działanie antywirusowe, antybakteryjne, antyalergiczne i przeciwgrzybiczne.

Nie wiele osób wie, że woda kokosowa wpływ także na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego i walczy z wolnymi rodnikami. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym opóźnia procesy starzenia i wspomaga układ immunologiczny człowieka.

A co z jej właściwościami odchudzającymi? Czy woda kokosowa faktycznie odchudza?

Woda kokosowa - odchudzanie    

To chyba najpopularniejsze pytanie dotyczącej właściwości wody kokosowej. Nie bez przyczyny piją ją przecież wszystkie gwiazdy i celebrytki światowego formatu. W ich opinii woda kokosowa działa cuda. Oczywiście woda kokosowa sama w sobie nie zapewni efektu odchudzającego. Nie wystarczy wypić dwóch litrów wody kokosowej i stanąć na wadze, żeby zobaczyć spadek wagi. Ktokolwiek tak twierdzi, mocno mija się z prawdą. Woda kokosowa jest jednak świetnym zamiennikiem kalorycznych napojów izotonicznych i soków owocowych. Uzupełnia także niedobory witamin i minerałów. Dzięki temu wpływa na odchudzanie, ale raczej mówimy tu o wsparciu procesu niż samym ubytku wagi. I takie opinie o wodzie kokosowej są prawdziwe. Warto jednak uświadomić sobie, że woda kokosowa nie powinna całkowicie zastąpić nam czystej wody.

Woda kokosowa - kalorie

Woda kokosowa jest na pewno bardziej kaloryczna od zwykłej wody, które w ogóle nie zawiera żadnych kalorii. Jednak kalorii ma niewiele. Szczególnie gdy traktujemy ją jako zamiennik napojów izotonicznych lub soków owocowych. Na tym tle wypada naprawdę nieźle. Przyjmuje się, że w 100 ml znajdziemy około 18,9 kalorii.

Woda kokosowa - gdzie kupić?

Wodę kokosową kupimy dosłownie wszędzie. Kiedyś mogliśmy nabyć ją wyłącznie w sklepach ze zdrową żywnością czy przez internet. Obecnie kupimy ją w każdym supermarkecie i większości małych, osiedlowych sklepików. Ceny są jednak dość wysokie. Za litr wody kokosowej możemy zapłacić nawet 16-18 zł. Dlatego warto polować na okazyjne, promocyjne ceny w sklepach internetowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.