Głównym zadaniem wcześniej wspomnianych skurczy jest transport lekko strawionego pokarmu z żołądka do jelita cienkiego. W żołądku pokarm jest dalej trawiony, a składniki odżywcze przenoszone są do organizmu. Osoby, które dotknęła gastroperaza, skarżą się na nieprawidłowe funkcjonowanie tego procesu.
Głównym skutkiem tych nieprawidłowości jest zwolniony czas opróżniania żołądka. Wynikową mogą być wymioty, nudności, podwyższony poziom cukru we krwi. Gastropareza dotyka aż 10 mężczyzn i 40 kobiet na każde 100000 ludzi. Takie dane zostały zaprezentowane przy okazji badań przeprowadzonych przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Próby zostały przeprowadzone w styczniu 2018 roku.
Przyczyny tej choroby wciąż mogą być trudne do ustalenia w przypadku poszczególnych konsumentów. Najczęściej jednak wynikają z:
- nieleczonej cukrzycy,
- niedoczynności tarczycy,
- zaburzeń odżywiania,
- nowotworów i chemioterapii,
- infekcji wirusowych;
Według badań przeprowadzanych przez Gastroenterol Clin North Am, w grupie największego ryzyka wystąpienia tej choroby znajdują się młode kobiety oraz te w wieku średnim.
Przede wszystkim należy odpowiednio zdiagnozować wszystkie występujące objawy tej choroby. Istnieją pewne procedury potwierdzenie tej diagnozy. Należą do nich:
- endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego
- połykanie baru,
- procedury obrazowania radiologicznego,
- elektrogastrografia - za pomocą elektrod umieszczanych w skórze mierzona jest aktywność elektryczna żołądka;
Istnieje też kilka wskazówek, które pomogą zmienić dietę tak, by nie była ona przyczynkiem do występowania tej choroby. Należą do nich:
- spożywanie małych posiłków,
- unikanie surowych owoców i warzyw,
- jedzenie pokarmów o niskiej zawartości tłuszczy,
- picie wody podczas posiłków;