Soki owocowe to jedne z częściej przyrządzanych przetworów. Oczywiście królują dżemy, konfitury, marynowane grzybki czy papryki, ale coraz chętniej i częściej próbujemy zamknąć owocowe smaki lata w butelki. I bardzo dobrze! Najzdrowsze i zarazem najsmaczniejsze owoce to te świeże. Mają one także najwięcej cennych wartości odżywczych. Niestety nie zawsze mamy do nich dostęp. Kiedy przychodzą długie jesienne i zimowe wieczory z przyjemnością sięgnęlibyśmy po butelkę soki z malin czy z aronii. Jak przygotować sok z aronii bez cukru? To nic trudnego!
Metoda, którą polecamy sprawdzi się nie tylko w przypadku aronii. Równie dobrze możemy w ten sposób przygotować soki bez cukru z malin, soki bez cukru z czarnego bzu czy soki bez cukru z jagód. Wybierzmy ulubione sezonowe owoce i zamknijmy je kolorowych butelkach.
Aby przygotować sok z aronii bez cukru, najlepiej posłużyć się metodą janginizacji. Na czym polega ten sposób? To proces powolnego duszenia owoców z dodatkiem odrobiny soli. Ważne – nie dodajemy ani grama cukru!
Są dwa podstawowe sposoby na przygotowanie soków bez dodatku cukru. Oba zakładają dokładne umycie owoców, jeśli tego wymagają, to obranie ze skórki lub odszypułkowania. Kolejnym krokiem jest pokrojenie owoców na drobniejsze kawałki.
Pierwsza metoda przygotowania soków bez dodatku cukru zakłada włożenie ich do garnka i delikatne posolenie. Na dwa kilogramy owoców wystarczy naprawdę szczypta soli. Stawiamy garnek lub patelnię na małym ogniu i co jakiś czas mieszamy. Owoce powinny wolno się dusić. Kiedy są już gotowe, przelewamy je przez sitko. Tak otrzymany sok przelewamy do słoików lub butelek i wekujemy.
Druga metoda janginizacji jest jeszcze łatwiejsza. Umyte i przygotowane owoce wkładamy do wyparzonych (we wrzątku lub piekarniku) słoików lub butelek. Lekko solimy owoce i zakręcamy zakrętki. Wstawiamy do wrzącej wody i pasteryzujemy przez kilkanaście minut. Ta metoda zakłada, że w butelce czy w słoiku znajdą się większe kawałki owoców. Wszystko zależy od naszych upodobań. Jeśli zależy nam na klasycznym, rzadkim soku, który można ewentualnie rozcieńczyć wodą, lepiej wybrać metodę numer jeden.
Skoro już wiemy, jak przygotować soki naturalne bez cukru, dowiedzmy się, jak właściwie je przechowywać. Niezbędna jest tu oczywiście pasteryzacja. Są trzy najpopularniejsze metody pasteryzacji.
Pierwsza, klasyczna, czyli na mokro. Do garnka z gotującą się wodą wstawiamy słoiki lub butelki z sokami. Gotujemy słoiki około 15 minut.
Druga metoda zakłada pasteryzację na sucho. Możemy wstawić słoiki do nagrzanego do 120 stopni piekarnika. Podobnie pasteryzujemy w ten sposób przez około 40 minut.
Kolejnym sposobem jest pasteryzacja w zmywarce. To dość kontrowersyjna metoda. Wstawiamy słoiki do zmywarki, ustawiamy zmywanie w jak najwyższej temperaturze i gotowe.
Soki naturalne bez cukru i konserwantów mają same zalety. To rewelacyjny sposób na dostarczanie każdego dnia zdrowej porcji warzyw i owoców, nawet wtedy, gdy za oknem szaro i brzydko. Niestety z racji naszego klimatu nie mamy szans na świeże i pełne wartości odżywczych owoce i warzywa o każdej porze roku. Z pomocą śpieszą właśnie soki bez cukru i konserwantów. Pochodzą z natury, są smaczne i wyjątkowo zdrowe. Zawierają wiele witamin, mikro- i makroelementów oraz substancji odżywczych.
Soki bez cukru i konserwantów mogą być uzupełnieniem diety także najmłodszych dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać dziecku sok bez cukru, przygotowany samodzielnie. W składzie naturalnych soków bez cukru i konserwantów nie ma miejsca na polepszacze smaku, sztuczne aromaty czy barwniki.