Frytki warzywne. Jesteś na diecie i masz ochotę na frytki? Wypróbuj frytki warzywne z piekarnika

Dietetyczny fast food brzmi jak oksymoron. A jednak istnieje! Szczególnie polecamy frytki warzywne z piekarnika. Są naprawdę pyszne i z powodzeniem mogą zastąpić przekąską do serialu czy meczu. Jakie frytki z warzyw są najsmaczniejsze? Ile kalorii mają frytki warzywne?

Frytki warzywne z piekarnika

Frytki to ziemniaki pokrojone w słupki, smażone na głębokim tłuszczu, ewentualnie pieczone w piekarniku. To danie znane jest na całym świecie. A wymyślone je w Belgii, gdzie w tradycyjny sposób smaży się je na głębokim, wołowym tłuszczu. Najsmaczniejsze frytki są przyrządzane z ziemniaków odmiany Tajfun, Ibiza i Ibis. Dlaczego? Wyróżnia je podłużny kształt bulwy oraz bardzo duża zawartość skrobi. A takie połączenie sprawia, że ziemniaki podczas obróbki cieplnej chłoną mniej tłuszczu.

A to właśnie tłuszcz jest najgorszym wrogiem każdej osobie liczącej kalorie i będącej na diecie. Ale można łatwo znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Frytki mogą być dietetyczne. Zapomnij jednak o frytkach smażonych na głębokim tłuszczu.

Jeśli nie możesz oprzeć się frytkom i raz na jakiś czasu musisz zjeść porcję, zdecydowanie zrezygnuj z frytek serwowanych w fast foodach i restauracjach. To najgorsze z najgorszych frytek. Smażone wielokrotnie na tym samym oleju, z ziemniaków o nie najlepszych walorach smakowych.

Kalorie można też skutecznie zredukować przyrządzając frytki samodzielnie. Jeżeli  wymieszasz ziemniaki pocięte w słupki z łyżką oliwy i ziołami prowansalskimi lub suszoną bazylią czy oregano, będą one miały o połowę mniej kalorii niż klasyczne frytki z popularnych sieciówek czy mrożonek.

Warto wiedzieć, że frytki mrożone producenci dodatkowo nasączają przed mrożeniem tłuszczem! Z tego powodu tak łatwo je później przyrządzić w piekarniku bez oleju czy innego dodatkowego tłuszczu. Nie wymagają go, ponieważ pływały w tłuszczu już wcześniej!

Jeszcze jedna cenna rada. Jeśli kupujesz gotowe frytki, zdecydowanie wybieraj to o prostym kształcie. Masz szansę w ten sposób trafić na prawdziwe, krojone ziemniaki. Dla porównania – karbowane frytki są przygotowywane nie z całych ziemniaków, a z wcześniej zrobionej pulpy ziemniaczanej. Nie wiadomo, co trafiło do środka takiej mieszaniny. Ale jest pewność, że będą one chłonęły znacznie więcej tłuszczu.

Oczywiście najzdrowsze będą frytki przyrządzone samodzielnie. Najlepiej z warzyw innych niż ziemniaki! Aby zachęcić was do przygotowywania frytek warzywnych z piekarnika, wspomnijmy o kaloryczności frytek kupowanych w restauracjach. Mała porcja frytek to około 200 kalorii, a kto zostaje przy małym opakowaniu frytek? Duże pudełeczko to już około 400 kalorii. Dla porównania warzywne frytki w 100 g mają około 20 kalorii!

Frytki warzywne fit - jak przyrządzić?

Jak przyrządzić frytki warzywne w wersji fit? Przede wszystkim kup dobrej jakości warzywa od sprawdzonych i pewnych sprzedawców. Miej pewność, że warzywa pochodzą z ogródka czy pola małego rolnika, a nie są uprawiane „przemysłowo”. Czasem warto zapłacić więcej, a mieć pewność, co do jakości tego, co kupujemy.

Po drugie pamiętaj o ziołach i przyprawach. Często spotykana opinia o warzywnych frytkach fit brzmi tak: warzywne frytki są bez smaku! To absolutnie nieprawda. Oznacza tylko tyle, że ktoś kto tak twierdzi nigdy nie jadł porządnie przygotowanych warzywnych frytek. Kluczowe są przyprawy – dobrej jakości oliwa, bazylia, oregano, zioła prowansalskie, wędzona papryka. Przecież do klasycznych frytek dodajemy dużo soli, aby wydobyć z nich smak. Czemu nie zadbać należycie o smak dietetycznych frytek warzywnych?

Po trzecie, liczy się sam sposób przyrządzania. Ulubione warzywa - na przykład cukinię, marchewki, bataty, pietruszkę - porządnie umyj i ewentualnie te, które tego wymagają obierz ze skórki. Pokrój warzywa w słupki. Nie mogą być ani za cienkie, ani za grube. Cienkie mogą zamienić się w wyschnięty wiór, a grube nie upiec się należycie.

Piecz posypane przyprawami i skropione lekko oliwą z oliwek dietetyczne frytki warzywne około 12 minut. Pamiętaj, aby wcześniej rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Najlepiej ustaw go w funkcji termoobiegu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.