Zielona herbata. Właściwości zielonej herbaty. Czy można pić zieloną herbatę w ciąży?

Właściwości zielonej herbaty i jej korzystne działanie dla naszego organizmu znane są nie od dziś. Ten napar liczy sobie bowiem już przecież tysiąclecia! Należy wspomnieć choćby jej korzystne działanie odchudzające czy oczyszczające. Jakie jeszcze właściwości cechują zieloną herbatę?

Zielona herbata - właściwości   

Na rynku jest dostępnych wiele gatunków zielonych herbat. Różnią się one wyglądem liści, kolorem naparu, smakiem, zapachem, a także (a może przede wszystkim?) zawartością kofeiny. Te czynniki są zależy od pory roku i dnia, w czasie których zostały zebrane liście herbaty. Te najdroższe gatunki i najsmaczniejsze zostały zebrane o świecie. Olbrzymie znacznie na smak i zapach herbaty ma także wpływ rejon świata, w którym została ona uprawiana.

Jeśli chodzi o właściwości zielonej herbaty, nie sposób ich wszystkich zliczyć. Według Japończyków pomaga leczyć nawet 60 różnych dolegliwości i schorzeń. Należy tu wymienić choćby działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, odchudzające. Ponadto zielona herbata jest cennym źródłem witamin A, B, C, E oraz licznych mikroelementów – wapnia, potasu, cynku, magnezu, manganu czy miedzi.

Zielona herbata - odchudzanie

Jednym z najczęściej chwalonych skutków regularnego picia zielonej herbaty jest odchudzanie. Szczególnie jeśli pijamy zieloną herbatę na noc. Jej relaksujące i uspokajające właściwości działają bardzo korzystnie na nasz organizm.

Dzieje się tak dzięki zawartym w zielonej herbacie katechinom, a szczególnie substancji o nazwie galusan epigallokatechiny. Katechiny mają wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Uniemożliwiają wchłanianie tłuszczów z pożywienia i potęgują ich zużycie przez organizm. Dodatkowo zielona herbata pobudza niektóre enzymy, które biorą czynny udział w trawieniu, a więc korzystnie wpływa na metabolizm wątrobowy, nasila termogenezę i przyśpiesza utlenianie tłuszczów. Trzeba pamiętać tylko o jednym. Stosowanie używek - papierosów i alkoholu – obniża działanie katechin z zielonej herbaty. Jeśli więc chcemy schudnąć, musimy przejść na zdrową dietę i pilnować nawyków.

Zielona herbata matcha

Kiedy mówimy o właściwościach zielonej herbaty i jej odchudzającym działaniu, nie można nie wspomnieć o matchy. Zielona herbata matcha to bardzo silny antyoksydant, który odpowiada za łagodzenie negatywnych skutków oddziaływania wolnych rodników. Powstawanie wolnych rodników przyspiesza choćby długotrwały stres, jedzenie niezdrowej żywności i przebywanie w silnie zanieczyszczonym powietrzu. Przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie „czyszczą” organizm z wolnych rodników. Dzięki nim w organizmie panuje równowaga. Wspierają także układ odpornościowy i hamują procesy starzenia. Warto więc włączyć do swojej diety także zieloną herbatę matcha.

Zielona herbata w ciąży               

Przez lata uważano, że nie powinno się pić zielonej herbaty w ciąży. Obecnie lekarze twierdzą, że to bzdura. Zielona herbata nie szkodzi ani ciężarnym, ani ich dzieciom. Oczywiście  pod warunkiem, że nie spożywa się zbyt dużych dawek. Zawiera ona bowiem spore ilości kofeiny. Ilość tej substancji w zielonej herbacie jest podobna jak herbaty czarnej. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość przyjmowanej kofeiny do 200 mg dziennie. A to w przeliczeniu około trzech filiżanek herbaty zielonej.

Zielona herbata na noc

Wspominaliśmy już o piciu zielonej herbaty na noc w kontekście jej właściwości odchudzających. Warto jednak wspomnieć także o innych zaletach. Zielona herbata na noc oczyszcza umysł, relaksuje i odpręża. To rewelacyjny sposób na wyciszenie się przed snem. Zapewni nam to zdecydowanie lepszą jakość snu. Warto jednak dłużej parzyć herbatę zieloną, jeśli zamierzamy wypić ją wieczorem. Koniecznie parzmy ją powyżej trzech minut. W ten sposób aktywują się jej uspokajające właściwości.

Zielona herbata - parzenie

Jeśli chodzi o parzenie zielonej herbaty w ciągu dnia, możemy parzyć ją poniżej trzech minut. Wtedy uzyskamy właściwości pobudzające. Ważne, aby łyżeczkę suszu zalewać wodą w temperaturze około 80 stopni. Zielonej herbaty nie wolno zalewać wrzątkiem. Do przygotowania naparu zielonej herbaty najlepsza jest woda miękka, niechlorowana. Warto korzystać z filtrowanej wody, ponieważ w kranach zazwyczaj mamy twardą wodę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.