Jesz tłusto i chudniesz. Niemożliwe? Naukowcy znają odpowiedź

Dieta Kwaśniewskiego znana jest już od dawna. Amatorzy kuracji doskonale zdają sobie sprawę z jej zalet i wad. Jednak nowicjusze tej kuracji wciąż zadają sobie pytanie o jej skuteczność. Czy to możliwe, by jeść tłusto i dzięki temu chudnąć?
Zobacz wideo

Uwielbiasz tłuste mięso, ale chciałabyś w końcu zrzucić zbędne kilogramy? Dieta Kwaśniewskiego z pewnością Ci w tym nie pomoże. Dlaczego? Naukowcy nie mają już wątpliwości - ta popularna, niskowęglowodanowa dieta może przynieść więcej szkód dla organizmu, niż korzyści! 

Dieta Kwaśniewskiego - czy na pewno jest zdrowa i przynosi efekty? 

Dieta ta została przygotowana przez lekarza i dietetyka, Jerzego Kwaśniewskiego. Dzięki tej informacji, wielu ludzi uważa, że musi być zdrowa. Nic bardziej mylnego. Zadaniem tej "optymalnej diety" jest ograniczenie spożywania węglowodanów. W jadłospisie diety przewidziano natomiast sporo tłustych mięs i nabiału. Czy jest to więc możliwe, by bez spożywania warzyw, owoców i ogólnie węglowodanów móc w ogóle schudnąć? 

Założeniem diety Kwaśniewskiego jest schudnięcie aż 5 kilogramów miesięcznie. Warto jednak pamiętać o zdrowym założeniu, według którego tygodniowo należałoby się przygotować na utratę od 0,5 do 1 kilograma wagi. 

Co można jeść, a czego nie, na diecie Kwaśniewskiego? 

Na diecie Kwaśniewskiego można jeść przede wszystkim: tłuste mięsa, jajka, produkty mleczne, sery, majonezy, orzechy, sosy, smalec. Wszystkie te produkty należą do grupy produktów, których raczej unika się na diecie. 

Natomiast na diecie Kwaśniewskiego należy unikać słodyczy, pieczywa, ryżu, kaszy, owoców, warzyw strączkowych, naleśników, soli, słodkich napojów. 

Dlaczego wciąż ta dieta cieszy się takim zainteresowaniem i zaczyna o niej mówić coraz to więcej osób? 

Dieta ta, powiedzieć można, ma pewne zalety. Jedną z nich jest na przykład zakaz spożywania słodkich i słonych rzeczy. Z drugiej strony, nadmiar białka w organizmie może powodować negatywne skutki. Także spożywane mięso powinno raczej chude, a nie tłuste i ciężkostrawne. Zadziwiające jest także usunięcie z jadłospisu składników mineralnych i błonnika. Bez nich ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a dodatkowo brakuje mu podstawowych zapasów energii. Takie żywienie może prowadzić także do niedoboru witamin

Organizm zmuszony jest więc do korzystania z zapasów tłuszczu. Tym samym traci on nadprogramowe kilogramy, ale nie uzupełnia ich żadnymi wartościowymi składnikami. Dieta Kwaśniewskiego zakłada jedzenie tylko 3 posiłków w ciągu dnia, co już samo w sobie wyklucza się z ideą racjonalnego i regularnego żywienia. 
Spożywanie dużej ilości tłuszczów, tylko z jednego źródła, może prowadzić do problemów, czasem nawet i przewlekłych oraz trudnych do wyleczenia. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA