Ból głowy po wysiłku fizycznym doskwiera coraz częściej większej grupie osób. Czym jest on spowodowany? Powodów może być wiele, jednak jeśli objawy utrzymują się ponad dobę, towarzyszą im zawroty głowy, mroczki, czy podwójne widzenie.
W tym wypadku z pewnością należy udać się do specjalisty. Co jednak w przypadku, kiedy ból ustępuje kilka godzin po wysiłku? Bardzo prawdopodobne, że organizmowi brakuje kilku podstawowych witamin lub zaniedbałaś jego kondycję. Na co zwrócić więc uwagę?
Jeśli żalisz się na uciążliwe, jednak chwilowe, bóle głowy, które występują zazwyczaj po wykonanym treningu, warto abyś przyjrzała się bliżej tym 5 możliwym przyczynom martwiącej Cię sytuacji.
1. Odwonienie
Bardzo możliwe jest, że przyjmujesz zbyt mało płynów w stosunku do wykonywanych aktywności. Męczący trening? Nie wystarczy, że uzupełnisz go litrem wody. Podczas aktywności fizycznych, nawet tych najdrobniejszych, tracimy naprawdę wiele elektrolitów. Naszym priorytetowym zadaniem po zrealizowanym treningu powinno być ich uzupełnienie. By zapobiegać odwonieniu, powinniśmy nigdy nie dopuścić do momentu, gdy ciało utraci 2% płynów.
2. Zmienny poziom cukru we krwi
Im więcej energii zużywasz podczas wykonywanych treningów, tym mocniej powinnaś zadbać o jej odpowiednie uzupełnienie. Jak? Sprawdź poziom cukru w organizmie. Problem niekoniecznie musi pojawić się po zakończonych ćwiczeniach. Podstawowym błędem, popełnianym często jeszcze w ich trakcie, jest spożywanie na szybko batonów energetycznych.
3. Brak podstawowych minerałów
Neuroprzekaźniki to niezwykle ważny element ludzkiego organizmu. Reagują one na poziom sodu, magnezu, potasu i wapnia. Wykonaj podstawowe badania i sprawdź, czy nie brakuje Ci jednego z nich.
4. Błędna technika wykonywanych ćwiczeń
Zwróć szczególną uwagę na jakość wykonywanych ćwiczeń, szczególnie jeśli chodzi o górną część pleców i barki. Są to miejsca wyjątkowo czułe na bodźce, głównie ze względu na błędnik, znajdujący się w bliskiej odległości. Także zbyt duże przeciążenia mogą niekorzystnie wpływać na ciało.
5. Osłabienie organizmu
Nie przyszło Ci do głowy, że ćwiczysz po prostu za dużo? Ból głowy może być objawem zbyt dużego obciążenia organizmu i zbyt intensywnej jego pracy. Zwróć uwagę na intensywność wykonywanych ćwiczeń i w razie obiekcji, spróbuj je nieco "wyciszyć".
Wymienione wyżej przyczyny bólu głowy po treningu mogą okazać się kluczowe w funkcjonowaniu całego organizmu. Ciało potrzebuje odpowiedniego zaplecza, nie tylko witaminowego. Zbyt intensywne treningi mogą szybko przełożyć się na negatywne sygnały wysyłane nam przez organizm. Warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy maszynami - słuchajmy swoich wewnętrznych potrzeb i pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu. Bez niego nie możemy mówić o zdrowej aktywności fizycznej.