• Link został skopiowany

Dieta shakeology - na czym polega i czy jest zdrowa?

Koktajle stają się coraz bardziej popularne! Popularne diety odchudzające wzorują na nich swoje jadłospisy - zmniejszają poziom kalorii i tłumią głód. Czy koktajle białkowe są rzeczywiście tak zdrowe i skuteczne?
dieta shakeology czy jest zdrowa
Derick McKinney/unsplash.com
Zobacz wideo

Według jadłospisu wielu popularnych obecnie diet, koktajle białkowe stają się łatwymi zamiennikami tradycyjnych posiłków. Spowodowane jest to faktem, że zastępują one źródło białka. Wśród konsumentów hitem stała się dieta Shakeology. Co to takiego? To połączenie shake'a zastępującego posiłek z shake'iem białkowym. 

Czym jest dieta Shakeology?

Dieta Shakeology została zaprezentowana światu przez grupę zwolenników odnowy biologicznej w roku 2009. Zalicza się do nich także Darin Orien, dyrektor generalny firmy Beachbody. Firma ta specjalizuje się w tworzeniu planów i filmów treningowych. Shakeology stało się integralną częścią tego programu odchudzającego, a ich głównym pożywieniem stały się własnie shake'i. 

Idea ta promowana jest jako "shake superfood", a jej głównym zadaniem jest pomoc ludziom, którzy pragną schudnąć. Dieta Shakeology wykorzystuje wiele kombinacji smakowych. Nie ogranicza się jedynie do wanilii, czekolady, czy truskawki. Większość z przygotowywanych koktajli zawiera jedynie 17 gram białka. Kaloryczność takich porcji równa jest 140-160 kcal na 36 gram. Co ciekawe, wersje "Super-Fruit" i "Super-Green" zawierają także owoce i warzywa w formie proszku. 

Osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy powinny łączyć koktajle białkowe z około 300 ml wody lub soku. Firma Beachbody przestrzega przed długotrwałym zastępowaniem posiłków właśnie przez shake'i. Koktajle powinny jedynie stanowić uzupełnienie zdrowej diety

Czy dieta Shakeology rzeczywiście jest skuteczna? 

Zauważyć można pewną prawidłowość pomiędzy zmniejszeniem spożywanych porcji jedzenia, a zmniejszeniem wagi ciała. To samo nasuwa się na myśli w przypadku diety shake'owej. Aby pozbyć się zbędnych kalorii należy doprowadzić do zjawiska deficytu kalorycznego. 

Badania wskazały, że niskokaloryczne zamienniki posiłków mogą skutecznie wpłynąć na utratę wagi. Inne badania, według których grupę 132 osób z nadwagą nauczono technik zamiany jedzenia na mniej kaloryczne lub zastąpiono ich posiłek koktajlem białkowym wykazały, że osoby nauczone zmian żywieniowych nie musiały mierzyć się z tak intensywnym efektem jojo, co druga grupa respondentów. 

Aby utrzymać niską wagę przez dłuższy czas należy poświęcić czas i uwagę nauce technik żywieniowych. Jednorazowe zawierzenie diecie Shakeology nie przyniesie tak długotrwałych i skutecznych efektów, co zdrowe odżywianie. 

Więcej o: