Największe wakacyjne błędy żywieniowe. Ciebie też dotyczą

Prawidłowe nawyki żywieniowe to podstawa przy utrzymaniu pożądanej wagi ciała oraz zachowaniu dobrego samopoczucia. Jednak bardzo często zdarza się tak, że wakacje zupełnie rozregulowują nasz usystematyzowany zegar. Jak przeciwdziałać błędom żywieniowym?
Zobacz wideo

Najpopularniejsze błędy żywieniowe mogą mieć dwojakie podłoże. Po pierwsze spowodowane mogą być niedoborami pokarmowymi, a po drugie - niezdrowym stylem życia. Czego najczęściej dotyczą błędy żywieniowe? Najczęściej powstają one na skutek niedoboru białka, witamin, soli mineralnych lub błonnika. Wielu z nas zapomina, że przecież są to substancje odżywcze, które są nam niezbędne do życia. Długotrwały ich brak może prowadzić do licznych chorób, w tym: anemii, czy spadku odporności.

Warto także pamiętać, że współcześnie za zbyt niską wartość kaloryczną u dziewcząt odpowiadają głównie media społecznościowe. Ich negatywny wpływ na tę sferę życia bardzo często odbija się na zdrowiu tysięcy młodych ludzi. Wakacje to szczególny czas, ponieważ większość z nas pragnie zachować wypracowaną sylwetkę na lato. Niektórzy starają się jeszcze na ostatnią chwilę zrzucić zbędne kilogramy na zaplanowany wyjazd nad morze. Gdzie i jak postawić granicę, by nie wpaść niezauważenie w pętlę wakacyjnych błędów żywieniowych?

Najczęstsze błędy żywieniowe popełniane w wakacje

Do najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych w wakacje należy przede wszystkim niesystematyczne żywienie. Często zdarza się, że na przykład na plaży nie mamy dostępu do jedzenia. Zwlekamy wtedy z posiłkiem, nie zdając sobie sprawy z tego, że to właśnie przez nieregularne jedzenie nasz organizm najbardziej cierpi. Dociera wtedy do niego informacja, że musi zacząć gromadzić tłuszcz, ponieważ nie wie, kiedy znów dostanie jedzenie.

Kolejnym błędem żywieniowym jest z kolei dostarczania zbyt dużej ilości pożywienia wysokoenergetycznego, czyli bogatego w węglowodany i cukry proste. Szkodliwa jest nadmierna konsumpcja takich składników, jak słodycze, ciasta, napoje słodzone i białe pieczywo. Są one niezwykle tuczące i niezdrowe.

Podczas wakacji powinniśmy wystrzegać się także zbyt tłustych dań. Ryba w sobie, frytki, kartkówka z grilla, ziemniaki z rusztu? Wszystko brzmi pysznie, jednak przynosi bardzo wymierne skutki dla pracy organizmu. Po takiej uczcie szybko poczujemy się nieprzyjemnie pełni, wzdęci i ciężcy. Jednorazowa fanaberia może przynieść nam kilkugodzinny maraton złego samopoczucia i przejedzenia. Czy jest tego wart? 

Nieregularne żywienie to główna przyczyna tycia. Warto o niej pamiętać, planując wakacyjne posiłki. Powinny być one rozłożone równomiernie i zawierać potrzebne witaminy i minerały. Najlepszą są takie posiłki, które są urozmaicone i przyjazne pracy naszego żołądka. 

Podczas wakacji powinniśmy pozostać podwójnie czujni. Nasza silna wola wystawiona jest na liczne próby i warto wspierać ją na wszystkie możliwe sposoby. Zdrowe żywienie nie jest łatwe, ale należy do niego dążyć. Szybko odwdzięczy się świetnym samopoczuciem, lekkim ciałem i zdrowym wyglądem! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.