Leniwa dieta ketogeniczna to świeża odmiana popularniejszej dotychczas diety ketogenicznej. Nie znajdziemy w niej prawie w ogóle węglowodanów. Dieta zyskuje na popularności, a jej stosowanie wcale nie jest męczące czy czasochłonne.
Wybierając tradycyjną wersję tej diety, musimy przygotować się na dokładne obliczanie spożywanych kalorii, węglowodanów czy tłuszczu. Lazy keto jest dużo mniej absorbująca - wystarczy, że zwraca się uwagę na samo spożycie węglowodanów. Nie liczy się tutaj ani zawartość białka, ani kalorii.
Celem podstawowej diety ketogenicznej jest wywołanie efektu ketozy, czyli takiego stanu metabolicznego, w którym to tłuszcz wykorzystywany jest przez organizm jako główne źródło pozyskiwania siły. Lazy keto w swoim jadłospisie uwzględnia poziom węglowodanów od 5 do 10% dziennej liczby kalorii. W realnym życiu przelicza się to na około 20-50 gramów.
Diety ketogeniczne mogą znacznie przyśpieszyć proces spalania zbędnego tłuszczu, a dodatkowo nie wprowadzają frustracji do głównego jadłospisu. Istnieją badania, które podają, że to właśnie diety keto ograniczają uczucie głodu i tłumią apetyt. Dieta ta może także kontrolować poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Lazy keto nie wymaga także śledzenia kalorii.
Sama historia diety ketogenicznej sięga lat 20. XX wieku, a jej metody były uznawane kiedyś za sposób leczenia padaczki.
Stosując dietę lazy keto najlepiej do swojego jadłospisu wprowadzić wołowinę, kurczaka, pstrąga, tuńczyka, słonecznik, olej lniany, truskawki, jeżyny, wodę i herbatę. Stanowczo należy unikać pieczywa, makaronu, ziemniaków, mleka, jogurtów, fasoli, słodyczy, napojów gazowanych i energetycznych. Te produktu są właśnie bogate w węglowodany, które negatywnie wpływają podczas stosowania diety lazy keto.