Ranking diet powstaje dzięki pracy ekspertów, dietetyków i lekarzy, którzy w swoich analizach biorą pod uwagę głównie 7 kluczowych kryteriów:
- łatwość stosowania diety,
- długoterminowe efekty diety,
- krótkoterminowe efekty diety,
- pełnowartościowe jadłospisy,
- sposób żywienia,
- zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy,
- zmniejszenie rozwoju ryzyka chorób serca;
Każdy z wymienionych aspektów jest oceniany w skali od 1 (najgorzej) do 5 (najlepiej). W najnowszym rankingu przebadanych zostało aż 41 diet. Które z nich okazały się najlepiej oceniane, a które najgorzej?
W tym roku na podium znalazły się trzy diety, które - można powiedzieć - że są do siebie mocno zbliżone.
Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się jadłospis śródziemnomorski. Nie jest to co prawda jasno określona dieta, a sposób żywienia. Bazuje on na spożywaniu warzyw, owoców, ryb, oliwy, nasion, owoców morza - ogólnie wszystkiego, co kojarzy nam się z krajami południa. Dobrze ułożony jadłospis według założeń tej diety to idealny sposób na utrzymanie zrównoważonej wagi ciała i przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym.
Drugie miejsce przypadło diecie DASH. Na czym ona polega? Przede wszystkim polecana jeszcze szczególnie osobom z nadciśnieniem. W jadłospisie nie znajdzie się potraw solonych, sodu, czerwonego mięsa, słodyczy. Dieta ta stawia na produkty bogate w potas, wapń, białko i błonnik. Mają one obniżyć ciśnienie krwi i unormować poziom cukru w organizmie. Podstawą także są owoce, warzywa, ryby, orzeczy i chudy nabiał.
Na trzecim miejscu znalazł się fleksitarianizm. Co to takiego? To sposób żywienia, który bazuje głównie na diecie bezmięsnej, pochodzenia roślinnego. Uwzględnia jednak jedzenie ryb, owoców morza. Jest niezwykle korzystna dla zdrowia.
Najgorzej ocenione zostały diety, które - o dziwo! - są najczęściej wybierane przez społeczeństwo. Dieta Dukana, dieta Body Reset, czy dieta ketogeniczna to diety, które zapewniają efekty krótkoterminowe i nie są korzystne dla zdrowia. Pomimo tego, że polscy celebryci upodobali sobie kilka z nich, specjaliści przestrzegają przed długotrwałym stosowaniem takich kuracji.
Dodatkowo, diety te nie działają korzystnie na osoby z chorobami serca, nerek, czy wątroby. Lekarze nie polecają ich także ze względu na wyniszczające działania dla organizmu. Warto zatem zdecydować się na sprawdzone diety, które przynoszą widoczne efekty, a dodatkowo poprawiają kondycję ciała.