Maltodekstryna to nic innego jako produkt rozpadu skrobi. Jest to bardzo popularny składnik w branży spożywczej. Dodaje się go do żywności, nawet tej dla niemowląt i dzieci. Charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym i ma dużo kalorii. Nie jest sam sobie jednak słodki. Zdecydowanie powinni unikać go cukrzycy i osoby na diecie.
Maltodekstryna składa się przede wszystkim z glukozy. To wielocukier, który pozyskuje się przez enzymatyczną hydrolizę skrobi – zwykle kukurydzianej, ewentualnej ziemniaczanej, tapiokowej lub owsianej. Dochodzi do tego procesu głównie za sprawą preparatów enzymów α-amylaz.
Enzymy te rozrywają długie łańcuchy skrobi, która wcześniej była skleikowana. Po wysuszeniu produktu mamy maltodekstrynę, która przyjmuje postać białego proszku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, tworzy stabilne żele i emulsje, nadaje właściwą konsystencję produktom, a także łatwo miesza się z tłuszczem.
Dodatkowo dzięki maltodekstrynie nie wytworzą się w żywności kryształki czy grudki. Nadaje się także do kapsułkowania. Nie dziwi więc, że maltodekstryna jest często wykorzystywana w procesach produkcji żywności, a także w przemyśle farmaceutycznym. Do jedzenia jest dodawana od lat 50. ubiegłego wieku. Natomiast do leków została wprowadzona jeszcze wcześniej!
Do przemysłu spożywczego maltodekstryny zostały wprowadzone pod koniec lat 50. XX wieku i od tego czasu ich zastosowanie jest wciąż rozszerzane.
Maltodekstrynę trawimy błyskawicznie. Jest więc dobrym i szybkim źródłem energii. Może więc być wskazana na diecie odchudzającej i dla osób uprawiających dużo sportów. Zdecydowanie powinni jednak unikać jej cukrzycy i osoby otyłe. Indeks glikemiczny maltodekstryny jest bardzo wysoki i wynosi aż 105.
Maltodekstryna występuje dosłownie wszędzie! Przede wszystkim znajdziemy ją w odżywkach i daniach dla dzieci. W tym wypadku jest stosowana jako zamiennik skrobi łatwo przyswajalnej. Jako źródło węglowodanów znajdziemy ją choćby w mleku modyfikowanym. Zdecydowanie jednak nie jest ona używana jako słodzik. A taka opinia jest powszechna. Potwórzmy raz jeszcze, maltodekstryna nie jest słodka.
Maltodekstryna występuje także w produktach cukierniczych. Piekarze i cukiernicy używają jej, ponieważ znacząco wpływa na konsystencję ciast i słodyczy. Są dzięki niej bardziej sprężyste, kruche, ciekawsze. Dodatkowo Maltodekstryna sprawia, że łakocie nie wysuszają się, a ich termin przydatności znacząco się wydłuża. Znajdziemy ją więc w kremach w tortach, wafelkach, herbatnikach czy ciastach drożdżowych.
Maltodekstryna znajdziemy nie tylko w słodyczach, lecz także we wszystkich daniach typu instant. Sosy, zupki, kremy, desery, kisiele. Dzięki niej łatwiej o rozpuszczalność danych produktów w wodzie i ustabilizowanie smaku.
Co ciekawe, w masarniach dodaje się ją do mięs. Jest składnikiem solanek saletrzanych, w których jest pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za dojrzewanie mięsa.
Znajdziemy ją także w produktach mlecznych. Sosy, lody, kremy, masła, margaryny, desery mleczne, jogurty – to tylko nieliczne przykłady nabiału zawierającego maltodekstrynę. Dzięki Maltodekstryna w składzie znacznie lepiej zachowują się po wyjęciu z lodówki – czy to w przypadku masła, które lepiej się rozsmarowuje na kanapkach, czy to w przypadku lodów, które tak szybko dzięki niej nie topnieją.
Maltodekstryna jest też ważnym składnikiem produktów typu fit i light. Żywność niskokaloryczna praktycznie bez niej nie istnieje. Dlaczego? Okazuje się, że Maltodekstryna zastępuje bowiem tłuszcz i obniża tym samym kaloryczność dania.
Maltodekstryna nie jest droga. Występuje w proszkowanej postaci. Za 1 kg maltodekstryna – zapakowanej dosłownie jak cukier czy mąka – zapłacimy około 12 zł. Nie trudno sobie wyobrazić, że producenci artykułów spożywczych kupują ją w cenach hurtowych, a więc płacą jeszcze mniej.
Maltodekstryna jest bezpieczna. Oczywiście pod warunkiem, że spożywamy ją w rozsądnych ilościach. W takim wypadku nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jednak należy mieć na uwadze, że jest bardzo kaloryczna i ma wysoki indeks glikemiczny. Jeśli borykamy się z dodatkowymi kilogramami lub mamy problem z cukrzycą, powinniśmy zastanowić się dwa razy za nim sięgniemy po produkty z jej dodatkiem.