Dieta ziemniaczana obiecuje spadek kilku kilogramów w zaledwie pięć dni. Czy jest bezpieczna?

Wokół ziemniaków narosło wiele dietetycznych mitów, w które nadal wierzy mnóstwo osób. Przechodząc na dietę, często rezygnujemy z tego warzywa przekonani, że jest tuczące. Tymczasem istnieje dieta odchudzająca, która opiera się właśnie na ziemniakach. Obiecuje szybkie efekty, ale czy na pewno jest zdrowa?
Zobacz wideo

Ziemniaki stanowią nieodłączny element polskiej kuchni. To warzywo jest niezwykle lubiane przez Polaków i gości na naszych stołach pod przeróżnymi postaciami. Mimo wielokrotnego obalania tego mitu, duża część osób nadal tkwi w przekonaniu, że ziemniaki są tuczące i przechodząc na dietę odchudzającą, zupełnie z nich rezygnuje. To jednak nie ziemniaki, a dodatki, które z nimi podajemy (masło, zasmażka czy tłuste sosy) podnoszą ich kaloryczność. Dla miłośników tego warzywa mamy dobrą wiadomość. Istnieje sposób odchudzania, którego jadłospis bazuje właśnie na ziemniakach. Są one źródłem składników odżywczych, jednak czy można bezpiecznie opierać na nich cały plan odchudzania?

Dieta ziemniaczana - na czym polega?

Historia diety ziemniaczanej sięga aż 1849 roku, jednak popularność zyskała dopiero w 2016 roku, gdy Tim Steele opublikował książkę „Potato Hack: Weight Loss Simplified”. Autor książki twierdzi, że ziemniaki są „najlepszą dietetyczną pigułką, jaką kiedykolwiek wymyślono”. Uważa, że dzięki swoim właściwościom poprawiają funkcjonowanie jelit, wzmacniają układ odpornościowy, a także zapewniają energię i składniki odżywcze podczas odchudzania. Dieta ziemniaczana trwa od trzech do pięciu dni, podczas jej trwania spożywa się wyłącznie ziemniaki i zakłada utratę nawet 0,45 kg dziennie.

W internecie można znaleźć różne warianty diety ziemniaczanej. Odchudzanie według Tima Steele'a opiera się na siedmiu zasadach:

  • Należy jeść tylko zwykłe, ugotowane ziemniaki przez trzy do pięciu dni.
  • Dziennie zjada się od 0,9 do 2,3 kg ziemniaków.
  • Ziemniaki spożywa się bez żadnych przypraw oraz dodatków, takich jak ketchup, masło, śmietana i ser.
  • Sól jest dozwolona, ale lepiej jej unikać. 
  • Dozwolone płyny to woda, herbata lub kawa bez mleka. 
  • Nie zaleca się intensywnych ćwiczeń. Najlepiej sprawdzi się spacerowanie.
  • Należy przyjmować leki zalecane przez lekarza, ale lepiej unikać suplementów zażywanych na własną rękę. 

Czy dieta ziemniaczana skutecznie odchudza?

Decydując się na dietę ziemniaczaną, skrupulatnie przestrzegając zaleceń, można spodziewać się spadku kilogramów, gdyż jadłospis składający się jedynie z ziemniaków nie będzie wysokokaloryczny. Takie menu dostarczać będzie od 600 do 1300 kalorii - to znacznie mniej niż średnie dzienne spożycie kalorii osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że taki sposób odchudzania nie zapewnia skutecznego spalania tkanki tłuszczowej, a gubione kilogramy to raczej woda i złogi jelitowe.

Dlaczego nie warto przechodzić na dietę ziemniaczaną?

Choć dieta ziemniaczana zapewnia pozbycie się kilku kilogramów w niezwykle szybkim tempie, nie jest to rozwiązanie długoterminowe. Monotonna, niskokaloryczna dieta, która opiera się na jednym produkcie, nie pomaga wdrażać w życie zdrowych nawyków żywieniowych, które są niezbędne do długofalowych zmian i utraty tkanki tłuszczowej. Oprócz tego, po zakończeniu diety ziemniaczanej i powrocie do wcześniejszych przyzwyczajeń żywieniowych, istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu jojo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.