Leucyna. Co to jest i czy warto ją stosować?

Budowanie masy mięśniowej jest znacznie trudniejsze niż obrastanie tłuszczem. Powodzenie procesu zależy od właściwie skomponowanej diety, rzetelnego wykonywania treningu siłowego i predyspozycji genetycznych. Można też wspomóc się suplementami. Sprawdź, jak działa leucyna.

Leucyna jest składnikiem jednego z najpopularniejszych suplementów dla sportowców – BCAA, czyli aminokwasów rozgałęzionych, przyjmowanych przez bywalców siłowni w celu szybszej regeneracji potreningowej.

Leucyna – co to jest?

Leucyna jest znana także jako l-leucyna. To aminokwas o łańcuchu rozgałęzionym, występujący we wszystkich białkach. Jest zaliczany do grupy aminokwasów egzogennych, co oznacza, że organizm człowieka nie wytwarza go samodzielnie.

Leucyna występuje w postaci białego proszku, rozpuszcza się w wodzie. By stopniała, potrzebna jest temperatura 337 stopni Celsjusza.

Leucyna – zastosowanie

Leucyna ma zastosowanie w żywieniu sportowców ze względu na działanie anaboliczne. Leucyna ma udział w metabolizmie białek. Hamuje ona ich rozpad, do którego dochodzi w trakcie wysiłku. W ten sposób zapobiega „spalaniu” tkanki mięśniowej. Ta właściwość leucyny ma także znaczenie przy leczeniu ran i kontuzji.

Leucyna znajduje zastosowanie również w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ wpływa na ośrodek głodu i jest w stanie zmniejszyć apetyt.

Leucyna – niedobór

Niedobór leucyny to rzadkie zjawisko i mamy z nim do czynienia głównie w przypadkach niedożywienia. Jego objawy to bóle i zawroty głowy, osłabione mięśnie, zaburzenia nastroju i mniejsza niż zazwyczaj odporność na bodźce bólowe.

Leucyna – naturalne występowanie

Przyjmuje się, że by zapewnić sobie naturalnie odpowiednią ilość leucyny (ok. 3 g), należy spożyć ok. 36 g białka pochodzenia odzwierzęcego. Leucyna znajduje się w

mięsie, rybach, mleku, serach, jajach, ale także w roślinach strączkowych, burakach, chlebie żytnim i kaszy jaglanej.

Leucyna – suplement

Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić sobie odpowiedniej dawki leucyny w pożywieniu, warto zastanowić się nad przyjmowaniem jej w formie suplementu. Rozważ to zwłaszcza, jeśli stosujesz dietę wegetariańską lub wegańską i intensywnie ćwiczysz. Jak już wspomniano, leucyna jest składnikiem BCAA, można ją jednak kupić również osobno. Występuje pod nazwami leucyna, leucine, l-leucyna i l-leucine. Koszt kilograma aminokwasu pod postacią proszku to, w zależności od producenta, ok. 85 zł.

Leucyna – skutki uboczne

Jeżeli spożywana przez ciebie leucyna pochodzi jedynie z żywności, to nie masz się czego obawiać, bo nie jesteś w stanie zjeść na tyle dużo, by sobie jakkolwiek zaszkodzić. Jednak przyjmowanie tego aminokwasu w formie suplementu stwarza możliwość przekroczenia bezpiecznej dawki w ciągu doby. Skutkami ubocznymi przedawkowania mogą być: niestabilny nastrój, napady lęku, chroniczne zmęczenie i zaburzona koordynacja ruchowa. Znaczne przekroczenie zalecanej dawki może sprawić, że wzrośnie poziom amoniaku we krwi.

Z oczywistych względów nie przeprowadzano badań w zakresie bezpieczeństwa stosowania leucyny w okresie ciąży i karmienia piersią, dlatego przyjmuje się, że lepiej nie ryzykować wówczas jej przyjmowania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.