Dla wielu pacjentów redukcja nadwagi i walka z otyłością to wyzwania, z którymi nie są w stanie sobie samodzielnie poradzić. To z myślą o takich osobach powstają leki o działaniu odchudzającym. Ich przyjmowanie to jednak ostateczność, każdy lek ma bowiem skutki uboczne. W przypadku sibutraminy przewyższają one możliwe korzyści.
Sibutramina jest organicznym związkiem chemicznym, który znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym jako lek hamujący łaknienie. Mechanizm działania substancji to hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Sibutramina była sprzedawana m.in. pod nazwami handlowymi Meridia, Afibron, Zelixa, Lindaxa, Meizitang i Lida. Leki te miały być bezpieczniejsze od leków starszej generacji, które zawierały pochodne amfetaminy. Niestety, to założenie okazało się błędne – wyniki badania Sibutramine Cardiovascular OUTcomes wykazały, że osoby stosujące sibutraminę są narażone na większe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru. W związku z tym lek przeznaczony był dla osób cierpiących na otyłość, u których zawiodło leczenie konwencjonalne.
Działanie sibutraminy obejmuje przede wszystkim zahamowanie apetytu. Dzięki temu pacjent może łatwiej kontrolować liczbę przyjmowanych kalorii i wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe, które będzie można utrzymać po zakończeniu kuracji.
Oprócz tego u części osób występowały takie objawy, jak podniesienie ciśnienia, dręczenie kończyn, podenerwowanie, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, sztywnienie mięśni, stany lękowe, zaburzenia nastroju, kłopoty z zaśnięciem, nocne wybudzanie się, suchość w ustach, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zaparcia, biegunki, nudności, zaburzenia widzenia i wzrost ryzyka wystąpienia napadów epileptycznych.
Niektórzy pacjenci skarżyli się także na bardzo silne reakcje leku z alkoholem. Podczas przyjmowania sibutraminy nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.
Osoby stosujące sibutramine cieszyły się rezultatami w postaci bardzo szybkiej utraty masy ciała – pacjenci z dużą nadwagą gubili nawet kilkanaście kilogramów w ciągu kilku tygodni. Niestety, oprócz opisanych już wcześniej skutków ubocznych, pacjentom przyjmującym sibutramine grozi efekt jo-jo po odstawieniu leku. Żadne odchudzanie, nawet wspomagane farmakologicznie, nie będzie skuteczne, jeżeli nie będzie się wiązać z trwałą zmianą stylu życia.
Opinie ekspertów o sibutraminie są jednoznaczne: substancja jest szkodliwa i nie powinna być stosowana. Pamiętaj, że legalne kupienie sibutraminy nie jest w Polsce możliwe, a zażywając leki nabyte drogą nielegalną, narażasz się podwójnie – na skutki uboczne działania substancji czynnej, a także na skutki przyjmowania specyfików nieznanego pochodzenia.