Rynek pełen jest suplementów diety, które mają wspomagać utratę masy ciała. Sklepy dla sportowców i apteki oferują środki na zmniejszenie apetytu, poprawę trawienia i przyspieszenie metabolizmu (tzw. spalacze). Część konsumentów podchodzi jednak nieufnie do syntetycznych środków i poszukuje informacji na temat naturalnej suplementacji. Zioła wspomagające odchudzanie znajdziemy w małych sklepach zielarskich, aptekach, ale też u słynnego ojca Klimuszki. Które zioła na odchudzanie wybrać?
Osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy, często dają się skusić dostępnym w aptekach i większych sklepach spożywczych herbatkom odchudzającym. Te specyfiki, reklamowane jako „zioła odchudzające”, zazwyczaj sporządzane są na bazie senesu i mają działanie przeczyszczające. Po wypiciu naparu z senesu czekają nas bóle brzucha i kilka pełnych wrażeń sesji w ubikacji. Przynajmniej za pierwszym lub drugim razem, bo jelita szybko przyzwyczajają się do wspomagacza i działanie ziół z czasem jest słabsze. Pogarszają się jednak naturalne możliwości naszego układu trawiennego i po jakimś czasie możemy zacząć cierpieć na zaparcia, bóle brzucha i kłopoty z wypróżnianiem. Dlatego jeśli problemy z zaparciami na razie nie występują, najlepiej nie aplikować sobie na własną rękę środków tego typu. Jeżeli zależy nam na przyspieszeniu trawienia, warto wzbogacić dietę o produkty bogate w błonnik.
Zioła moczopędne również czasem uznawane są za zioła wspomagające odchudzanie. Właściwości tego typu mają liście i korzeń pokrzywy, skrzyp polny, mniszek lekarski, czarny bez i liść brzozy. Wypicie naparu z tych ziół skutkuje wzmożoną diurezą, a co za tym idzie chwilową utratą masy ciała. Takimi substancjami można wspomóc się, gdy organizm zatrzyma zbyt dużo wody, powodując uciążliwe obrzęki, np. kilka dni przed menstruacją. Jeśli jednak obrzęki są bardzo częste lepiej skonsultować się z lekarzem i poszukać ich przyczyny niż działać doraźnie.
Dużym zainteresowaniem osób, które poszukują ziół na odchudzanie, cieszy się czystek. To roślina z grupy czystkowatych. Występuje głównie na południu Europy i w Azji Zachodniej. Czystek ma wiele cennych właściwości zdrowotnych – ma działanie antyalergiczne, hamuje rozwój stanów zapalnych, wzmacnia naczynia krwionośne, przeciwdziała powstawaniu blaszek miażdżycowych, pomaga walczyć z grzybami i drobnoustrojami i neutralizuje wolne rodniki. Suplementowanie czystka ma więc zalety, zwłaszcza, że nie stwierdzono występowania skutków ubocznych. Czy warto jednak przyjmować czystek na odchudzanie? Czystek zawiera polifenole, które mogą nieco podkręcić tempo metabolizmu, jednak trwałe efekty odchudzające uzyskamy wówczas, gdy będziemy od początku stosować odpowiednią dietę.