Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka gorącej kawy. „Pyszna kawa” to coś, czym kuszą nas w ogłoszeniach o pracę rekruterzy. Nic w tym dziwnego, kofeina działa bowiem stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Gdy używamy jej z rozwagą, może zniwelować zmęczenie, poprawić koncentracje i nastrój, a także doraźnie polepszyć możliwości fizyczne naszego organizmu. Długotrwałe umiarkowane spożywanie kawy obniża ryzyko zapadania na choroby układu krążenia i płuc, chorobę Alzheimera i demencję. Przedawkowanie kawy przyniesie jednak negatywne skutki.
Uznaje się, że bezpieczna dawka kofeiny dla zdrowej osoby to od 200 do 300 mg kofeiny. Dzienna norma kofeiny jest więc niższa niż większość z nas przypuszcza. To oznacza, że bezkarnie możemy sobie pozwolić na najwyżej dwa średnie kubki kawy lub cztery małe filiżanki espresso. Pamiętajmy, że normy te nie dotyczą kobiet w ciąży, które powinny znacznie ograniczyć picie kawy, lub nawet całkiem wykluczyć ją z diety. Jeśli przyjmiemy kofeinę w dawce powyżej 600 mg, najprawdopodobniej dotkną nas skutki przedawkowania kofeiny.
Gdy wypijesz za dużo kawy, możesz spodziewać się zwiększonej nerwowości, uczucia niepokoju i spadku zdolności koncentracji. Typowe będzie też częstsze i obfitsze oddawanie moczu, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, kwaśny posmak w ustach, a wreszcie nudności czy nawet wymioty.
Takie objawy daje jednorazowe przedawkowania kofeiny. Pozostają jednak także długotrwałe skutki przekraczania dziennej normy kofeiny. Przede wszystkim osoby pijące za dużo kawy, słabiej odczuwają jej pozytywne działanie, ponieważ tolerancja organizmu na tę substancje rośnie. Dlatego kawosze, chcąc się pobudzić, piją więcej kawy i nie mogą się doczekać spodziewanego zwiększenia czujności i koncentracji. Lekarstwem na to jest odstawienie kawy na kilka dni i powrót do stanu wyjściowego, co nie jest przyjemne. Kawowy „zespół abstynencyjny” obejmuje bowiem bóle głowy, uczucie chronicznego zmęczenia, obniżenie nastroju i kłopoty z zebraniem myśli. Po kilku dniach te nieprzyjemne objawy ustępują, jednak są uciążliwe, zwłaszcza dla osób, które pracują intelektualnie. Dlatego kawowy detoks warto planować na urlop czy dłuższy weekend.
Gdy już zdarzy ci się wypić za dużo kawy lub napojów energetycznych, nie panikuj. Objawy przedawkowania kofeiny powinny ustąpić samoczynnie po kilku godzinach. Spróbuj także zneutralizować straty. Kawa ma silne właściwości odwadniające, dlatego uzupełnienie płynów powoli złagodzić skutki jej przedawkowania. Ponadto kawa wypłukuje z organizmu cenne pierwiastki – magnez i potas. Dlatego po przedawkowaniu kofeiny możesz pozwolić sobie na kilka kostek gorzkiej, bogatej w magnez czekolady lub banana, który jest bezcennym źródłem potasu.