Co zrobić, żeby "gastrofaza" na kacu nie zrujnowała efektów naszej diety?

Jeśli mimo diety i zdrowego trybu życia, poprzedniego dnia przesadziłaś z alkoholem, nie wpadaj w rozpacz. Jednodniowe szaleństwo nie zrujnuje efektów diety, ale uważaj na gastrofazę.
Zobacz wideo

Sporo osób na kacu odczuwa przemożną potrzebę jedzenia, nawet, kiedy głód dawno już został zaspokojony. To wielki paradoks, bo biorąc pod uwagę kaloryczność alkoholu w połączeniu z wartością energetyczną napojów, z jakimi zwykle go spożywamy (słodkie soki, napoje gazowane, energetyki), nasz apetyt powinien być zaspokojony na długo. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Dlaczego? Brytyjscy naukowcy z The Francis Crick Institute, przeprowadzili badania, w wyniku których doszli do wniosku, że za taki stan rzeczy są odpowiedzialne komórki nerwowe AgRP. Biorą one udział w produkcji białek agouti, czyli związków chemicznych, które są odpowiedzialne za odczuwanie przez nas głodu. Komórki te są aktywowane m.in.: przez alkohol. Dlatego właśnie po zakrapianej imprezie często mamy ochotę zjeść konia z kopytami i nie oznacza to wcale, ze jesteśmy głodni.

Alkohol jest czynnikiem ryzyka prawie 200 różnych chorób, w tym niektórych nowotworówAlkohol jest czynnikiem ryzyka prawie 200 różnych chorób, w tym niektórych nowotworów Fot. Shutterstock

Co zrobić, żeby "gastrofaza" nie zrujnowała efektów odchudzania się?

1. Nawadniaj się

Jeśli zdarzyło ci się przesadzić z alkoholem, za fatalne samopoczucie jest teraz w dużej mierze odpowiedzialne odwodnienie organizmu i wypłukanie z niego elektrolitów. Musisz jak najszybciej uzupełnić te deficyty - nie rozstawaj się z butelką wody. Poza tym, mając ją pod ręką i popijając stale małymi łykami, wypełniając żołądek, oszukasz go nieco, dzięki czemu nie będziesz mieć stale ochoty na podjadanie.

2. Zjedz lekkostrawne śniadanie

Jeśli od samego rana odczuwasz głód i twój żołądek jest już gotowy na przyjęcie śniadania, postaw na coś sycącego, ale lekkostrawnego. Jajecznica na maśle? Owsianka z dodatkiem ulubionych warzyw? Tosty? Wszystko zależy od ciebie. Postaraj się jednak nie przejadać, bo to dodatkowo pogorszy twoje samopoczucie. Zjedzenie porządnego śniadania często pomaga zwalczyć "gastrofazę". Pizza z wczoraj? Odradzamy.

3. Unikaj fast-foodów, słodyczy, słonych przekąsek

Jeśli na kacu zwykle dopada cię głód, lepiej zawczasu pomyśl o tym, żeby w twojej okolicy nie znajdowały się fast-foody, słodycze, czy słone przekąski. Kiedy już po nie sięgniesz, ciężko będzie się od nich oderwać. Zdecydowanie lepiej dla twojej sylwetki będzie, gdy w razie "gastrofazy", otoczysz się owocami, świeżymi warzywami (np pokrojonymi w słupki i maczanymi w smacznym, lekkim dipie) i hummusem. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.