Niebieskie banany Blue Java. Smak lodów, wartości odżywcze owoców

Niebieskie banany Blue Java rodzą coraz większe zainteresowanie konsumentów. Choć na razie raczej nie kupimy ich w popularnych dyskontach, warto sprawdzić, czym jest ta szczególna odmiana bananów.

Banany na stałe weszły do jadłospisów osób dbających o zdrową dietę. Nadają się świetnie na zdrową, wysoko węglowodanową przekąskę, która szybko doda nam energii w ciągu dnia. Dodajemy je do ciast i porannej owsianki. Ze względu na pożywność, owoce są też popularnym składnikiem posiłków potrenignowych. Czy banan może nas jeszcze czymkolwiek zaskoczyć?

Banany Blue Java: co to jest?

Banany Blue Java są krzyżówką odmian Musa balbisiana i Musa acuminata. Pierwotnie były wyhodowane w Azji Południowo-Wschodniej, występują też w Ameryce Centralnej. Próby hodowli można podejmować wszędzie tam, gdzie temperatura nie spada poniżej 6 stopni Celsjusza, bo odmiana jest stosunkowo odporna na chłód.

Banany, nim dojrzeją, mają charakterystyczny, srebrzysto-błękitny kolor. Nadające się do jedzenia owoce przybierają blado-żółtą barwę. Owoce są nieco większe od zwyczajnych bananów, mogą osiągnąć długość ok. 17 cm.

Banany Blue Java: smak

Niebieskie banany bywają przez niektórych nazywane „lodowymi bananami” (ang. ice cream bananas) ze względu na delikatny, słodki smak, przywodzący na myśl lody waniliowe. Banany Blue Java rozpływają się w ustach i są bardziej kremowe i puszyste niż dobrze nam znane żółte owoce. Ich wyjątkowy smak sprawia, że mogą być wykorzystane jako wegańska, zdrowa alternatywa dla tradycyjnych deserów.

Banany Blue Java: wartości odżywcze

Niebieskie banany mają dużą zawartość potasu, pierwiastka istotnego dla prawidłowej pracy serca, a także witaminy B6, której niedobory mogą powodować zaburzenia nastroju.

Zaletą niebieskich bananów jest także indeks glikemiczny (IG), którego wartość waha się od niskiego do średniego. Oznacza to, że zjedzenie owoców tej odmiany nie powinno powodować gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi.

Banany Blue Java: gdzie kupić?

Niestety, niebieskie banany nie są dostępne w polskich sklepach. Osobom, które nie wybierają się akurat na bardzo egzotyczne wakacje, trudno będzie spróbować tych słodkich owoców.

Banany Blue Java: uprawa

Jeśli tak trudno je kupić, to może da się je wyhodować? Banany Blue Java są stosunkowo odporne na zimno, dlatego entuzjaści próbują hodować je w miejscach, w których uprawa zwykłych bananów, wymagających od 15 do 35 stopni Celsjusza, jest skazana na porażkę. W naszym klimacie hodowla niebieskich bananów jest obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Choć ostatnimi laty zimy były raczej łagodne, temperatura poniżej -6 stopni nie była niczym rzadkim. W takich warunkach bananowce Blue Java nie będą się rozwijać i owocować.

Pozostaje oczywiście możliwość hodowania niebieskich bananów w szklarni lub cieplarni, trzeba jednak pamiętać, że potrzebne do tego pomieszczenie musi być wysokie – bananowce dorastają do 5,5 metra.

Sadzonki Blue Java najłatwiej sprowadzić ze Stanów Zjednoczonych – w polskich sklepach ogrodniczych trudno je bowiem spotkać. Rodzimy rynek oferuje jednak wielbicielom egzotycznych roślin wiele innych odmian bananowców, które lepiej adaptują się do domowej, doniczkowej hodowli

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.