Gwiazdy i dietetycy nie od dziś znają właściwości octu jabłkowego. Okazuje się, że często jest on używany przez osoby, które chciałyby schudnąć przy pomocy diety. Sprawdzamy, jak działa ocet jabłkowy i jak można go spożywać, żeby osiągnąć najlepsze efekty i nie zrobić sobie przy okazji krzywdy.
Ocet jabłkowy na odchudzanie wydaje się być dobrym pomysłem szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Perspektywa włożenia lżejszych ubrań czy kostiumów kąpielowych sprawia, że szukamy coraz to nowszych i błyskawicznie działających sposobów na utratę zbędnych kilogramów. W tym może pomóc ocet jabłkowy.
Wykazuje on wiele korzystnych dla naszego organizmu właściwości, w tym oczywiście właściwości odchudzających. Zawiera polifenole (kwas chlorogenowy i katechina), beta-karoten oraz flawonoidy (florydzyna, kwercetyna). Jest także cennym źródłem minerałów, witamin oraz pektyn i kwasów: octowego, cytrynowego i mlekowego.
Znany był już w starożytności ze względu na swoje działanie. Jest jednak nie tylko zdrowy, ale również wspomaga organizm w zrzuceniu nadmiarowych kilogramów i utrzymaniu szczupłej sylwetki - trzeba jednak naturalnie pamiętać, że w sytuacji, kiedy chcemy schudnąć, sam ocet jabłkowy nie załatwi sprawy. Może być zdrowym dodatkiem, który pomoże w zrzucaniu kilogramów. Spójrzmy tylko na właściwości octu jabłkowego:
Czy warto zatem dołączyć ocet jabłkowy do swojej diety? Jak widać, odpowiedź może być tylko jedna - warto.
Ocet jabłkowy może być dodatkiem do sałatek i sosów. Niektórzy jednak decydują się na nieco bardziej ekstremalne spożycie - czyli picie octu jabłkowego w różnych wariacjach. Najbardziej znane to ocet jabłkowy z wodą lub miodem.
Picie octu jabłkowego to nie lada wyzwanie. Sam w sobie nie ma szczególnie wyrafinowanego i przyjemnego smaku. Fakty są jednak takie: picie octu jabłkowego w ilości 2 łyżek dziennie ma dobry wpływ na zdrowie. Ważne jest również KIEDY pije się ocet jabłkowy: zdecydowanie najlepiej będzie pić go na czczo. W ten sposób najszybciej doprowadzimy do spalania tłuszczu.
Oczywiście nie każdy da radę wypić nawet niewielkie ilości - dwie łyżki - czystego octu bez dodatków. W takiej sytuacji możemy pić mieszaninę octu z wodą. Do szklanki wody wlewamy dwie łyżki octu jabłkowego, mieszamy i gotowe. Tak przygotowaną miksturę najlepiej wypijać bezpośrednio po posiłku lub zupełnie na czczo. Wystarczą już dwie łyżki dziennie, a po tygodniu powinniśmy zauważyć efekty. Osoby z dużą nadwagą powinny pić mieszaninę lub sam ocet jabłkowy nawet trzy razy dziennie – na czczo, po obiedzie i przed snem.
Ocet jabłkowy można też wypić z miodem. Tę wersję mikstury w proporcjach 1:1 zażywa się głównie przed snem, dzięki czemu noc jest spokojniejsza, a organizm o wiele lepiej pracuje.
Aby kuracja octem jabłkowym przyniosła wymierny skutek, musi być stosowana rozsądnie, w towarzystwie zdrowej diety. Dodatkowo trzeba uprawiać sport i stosować się do zdrowych nawyków żywieniowych. Tylko takie odchudzanie jest zdrowe, a jego efekty będą nam towarzyszyły długo.
Ocet jabłkowy powinniśmy pić maksymalnie przez kilkanaście dni, następnie trzeba zrobić tydzień przerwy. Potem znowu możemy wrócić do kuracji - dzięki przerwom nie nadwerężymy żołądka. Na dobę nie powinno się przyjmować więcej, niż w sumie 4 łyżki octu jabłkowego. W czasie stosowania kuracji trzeba pamiętać o zwiększonym spożyciu wody.
Zgodnie z wynikami różnych badań prowadzonych na całym świecie, ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie. Jeśli poprzestaniecie tylko na nim, efekty nie będą specjalnie spektakularne - badani z Japonii schudli, pijąc wodę z octem jabłkowym co rano, niecałe 2 kilogramy w 3 miesiące. Japończycy jednak odżywiali się poza tym normalnie i nie ćwiczyli regularnie. Jeśli jednak do spożywania octu jabłkowego dołączymy i zdrową dietę (szczególnie warzywa i owoce, odstawimy cukier) i ćwiczenia, efekty będą znacznie lepsze i bardziej długotrwałe - grupa japońska po zakończeniu badania ponownie przytyła.
A jakie właściwości ma ocet jabłkowy i woda z octem jabłkowym? Przede wszystkim, tak jak wspominaliśmy, ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tłuszczu. Składniki, które znajdziemy w jabłkach, a tym samym więc w occie jabłkowym, przyspieszają rozkładanie się tłuszczów. Picie octu jabłkowego pomoże organizmowi w zużyciu zapasów tkanki tłuszczowej. A dodatkowo obniży wysoki poziom cholesterolu.
Ponadto ocet jabłkowy podkręca nasz metabolizm. Picie octu jabłkowego wspomaga trawienie. Dzieje się tak, ponieważ powstaje więcej soków żołądkowych i znacznie szybciej są syntetyzowane enzymy trawienne. Tutaj trzeba wspomnieć o rozkładzie tłuszczu i działaniu pektyn. Ich właściwości oczyszczające wspomagają i naprawiają naszą przemianę materii.
Podsumowując, picie octu jabłkowego i octu jabłkowego z wodą jest zdrowe. Pod warunkiem, że robimy to z umiarem. Na dodatek zapobiega efektowi jo-jo. Ocet jabłkowy nie daje nam błyskawicznego efektu wow. Chudniemy dość wolno, więc rezultat ma szansę być trwały i zostać z nami na zawsze. Oczywiście nie możemy zacząć się objadać. Gdy skończymy kurację z octem jabłkowym w roli głównej nie możemy wrócić do starych nawyków. W ten sposób bardzo szybko zaprzepaścimy efekty diety, wrócimy do starej wagi. I nic nam nie pomoże picie nawet podwójnych dawek octu jabłkowego.
W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że nie należy pić octu jabłkowego bez ograniczeń. W innym wypadku może dojść do podrażnienia śluzówki żołądka. A stąd już tylko krok do powstania wrzodów. Osoby, które wiedzą, że mają raczej wrażliwy żołądek powinny wybierać raczej suplementy z octem jabłkowym niż pić go na czczo.
Samo picie octu jabłkowego nie odchudza. Kuracja pomoże zwalczyć zbędne kilogramy, ale musi być elementem większego planu odchudzającego. Kiedy będziemy unikać niezdrowych produktów, rozsądnie podejdziemy do porcji jedzenia oraz po prostu tego, co jemy, mamy szansę osiągnąć sukces.