Warzywa strączkowe. Wartości odżywcze i właściwości warzyw strączkowych. Jak rośliny strączkowe działają na odchudzanie?

Rośliny strączkowe są bardzo zdrowe. Ale to nie jedyna ich pozytywna cechą. Olbrzymią zaletą warzyw strączkowych jest także korzystny wpływ na zdrowie oraz figurą. O regularnym włączaniu warzyw strączkowych do diety mówią nie tylko dietetycy, lecz także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dlaczego? 

Rośliny strączkowe

Warzywa strączkowe, inaczej grubonasienne lub motylkowe, to rośliny z rodziny bobowatych. Charakteryzują się dużymi nasionami i są uprawiane jako rośliny jadalne, pastewne. Są jednym z głównych surowców przemysłu spożywczego.

Wśród roślin strączkowych wyróżniamy rośliny jare jednoroczne – owoce, nasiona roślin strączkowych - i zboża oraz wieloletnie rośliny motylkowe – tych rolnicy używają jako paszy.

Rośliny strączkowe są bardzo tanie i łatwo dostępne. Rosną niemal we wszystkich obszarach ziemi.

Warzywa strączkowe – lista

Skupmy się na jadalnych roślinach strączkowych. Wśród warzyw strączkowych wyróżniamy dwie główne podgrupy. Przede wszystkim są one posegregowane ze względu na strefę klimatyczną, w której rosną. I tak w klimacie umiarkowanym uprawia się głównie fasolę (wszystkie jej odmiany, fasolę zwykłą, wielokwiatową), groch zwyczajny, soczewicę jadalną, soję warzywną, bób, ciecierzycę pospolitą. Natomiast na liście roślin strączkowych jadalnych i uprawianych w klimacie tropikalnym znajdują się fasola azuki, orzacha podziemna, fasola mung i wspiega pospolita.

Warzywa strączkowe – właściwości i wartości odżywcze

Wspomniane wyżej roślin strączkowe - groch, soczewica, ciecierzyca, fasola i bób - mają niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Są też rewelacyjnym, bardzo bogatym źródłem białka. A białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – szczególnie w okresie dojrzewania, dla kobiet w ciąży i sportowców.

Wśród ważnych właściwości warzyw strączkowych należy wspomnieć o tym, że zawierają one bardzo dużo błonnika. A ten reguluje pracę naszych jelit, kontroluje metabolizm, zapobiega i zwalcza zaparcia. Dodatkowo dba o właściwy poziom cholesterolu we krwi.

Dodatkowo warzywa strączkowe charakteryzują się dużą zawartością wielonasyconych kwasów tłuszczowych i składników mineralnych. Wśród ważniejszych nie sposób nie wymienić fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, jogu czy potasu. Warzywa strączkowe to także cenne źródło witamin. Bogate w witaminy z grupy B chronią nasz układ nerwowy, wspierają gospodarkę hormonalną, łagodzą objawy stresy i pomagają w leczeniu stanów lękowych czy depresji.

Nieczęsto się o tym mówi, ale zawierają też spore dawki przeciwutleniaczy i fitoestrogenów. A dzięki nim mogą zmniejszać znacząco ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób serca.

Kiedy mówimy o wartościach odżywczych warzyw strączkowych, warto przyjrzeć się, co zawierają poszczególne z nich. I tak soja jest najlepszym źródłem białka, witaminy B1, B2, magnezu, żelaza i fosforu. Pomaga w koncentracji i poprawia pamięć dzięki zawartości lecytyny. Z kolei fasola to oprócz źródła białka, także źródło żelaza i soli mineralnych. Groch dostarcza nam przede wszystkim błonnika, białka, żelaza, cynku i fosporu. Lecz także jest bogaty w kwas foliowy. Soczewica oprócz białka, obecnego we wszystkich roślinach strączkowych, jest pełna węglowodanów, cynku, żelaza, fosforu i witaminy B1. Bób odkwasza organizm, głównie za sprawą magnezu. Ale także zawiera olbrzymie pokłady białka, błonnika, żelaza. Ostatnia na liście ciecierzyca to przede wszystkim źródło witaminy B1 i B6.

Warzywa strączkowe mają wiele zalet. Niestety są dość ciężkostrawne i mogą być odpowiedzialne za uczucie ciężkości w brzuchu, wzdęcia czy nadmierne gazy. Aby poprawić ich przyswajalność przez organizm, dietetycy zalecają, aby spożywać się z warzywami zielonymi lub tymi o niskiej zawartości skrobi.

Zdecydowanie powinni unikać ich ci, którzy mają za sobą operacje wątroby, trzustki lub jelit.

Warzywa strączkowe a odchudzanie

Cenne właściwości odchudzające warzyw strączkowych docenią z pewnością wszyscy ci, którym trudno zrzucić dodatkowe kilogramy. Obecne w warzywa strączkowych substancje lipotropowe pomagają w procesie rozbijania tłuszczy na mniejsze cząstki. Kiedy są one niewielkich rozmiarów, łatwiej o ich transport, a tym samym przemianę w energię, którą następnie spalamy.

Ponadto warzywa strączkowe ułatwiają też termogenezę, czyli produkowanie ciepła po posiłku. Warzywa strączkowe – naturalne termogeniki – przyspieszają spalanie tłuszczu i wytwarzanie ciepła.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.