Borówka brusznica to roślina wieloletnia i zimozielona z rodziny wrzosowatych. Występuje w umiarkowanej i chłodnej strefie na całej półkuli północnej. W Polsce rośnie głównie dziko, w zasadzie na terenie całego kraju. W naszym kraju ma jeszcze jedną nazwę – gogodza. Wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych i jest znana wszystkim zielarzom.
Zacznijmy od tego, że w zielarstwie wykorzystuje się zarówno owoce, jak i liście brusznicy. To właśnie liście są najbardziej wartościowe. Zawierają duże ilości arbutyny, flawonoidów, garbników. Ponadto znajdziemy w nich witaminy z grupy B – głównie B1 i B2 – oraz PP, C. Natomiast owoce borówki brusznicy to bogate źródło antocyjanów, kwasów organicznych, karotenoidów, witaminy C i pektyn.
Najpopularniejszą właściwością liści borówki brusznicy jest kojenie i oczyszczanie dróg moczowych. Czerwona borówka jest środkiem silnie moczopędnym i przeciwzapalnym. Liście borówki brusznicy wykazują także właściwości przeciwbiegunkowe. To dzięki dużej zawartości garbników, które mają działanie ściągające, oznacza to , że zmniejsza się wtedy płynność stolców, a to działa tym samym na błony śluzowe.
Brusznica może być więc używana przez różne osoby, z najróżniejszymi schorzeniami dróg moczowych. Przykładem może być tu zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek czy kamica moczowa. Napar z liści brusznicy pomoże też wszystkim tym, który mają problem z florą bakteryjną żołądka lub jelit. Niektóre odmiany borówki brusznicy zawierają kwas taninowy, a od lata znany jest on z działania przeciwbakteryjnego na niektóre szczepy bakteryjne – na przykład na Helicobacter pylori, który odpowiada w 80-90 proc. za wrzody dwunastnicy i żołądka.
Wśród cennych i pożądanych właściwości czerwonej jagody, czyli brusznicy, nie można nie wspomnieć o jej działaniu odchudzającym. Jak już wspominaliśmy, borówka działa na florę bakteryjną żołądka i jelit. A to sprawia, że za jej sprawą oczyszczamy organizm z toksyn. Dodatkowo pobudza także przemianę materii.
Właściwości brusznicy jako skutecznego środka odchudzającego dodatkowo wzmaga duża zawartość witaminy C oraz polifenoli. Te drugie, których pełno w owocach brusznicy, hamują lipazę trzustkową. Dzięki temu wpływają na trawienie tłuszczy, a tym samym na zużywaną przez człowieka energię. Niższa aktywność lipazy to mniejsze trawienie tłuszczów i wyższe wydalanie ich z organizmu. I to w niezmienionej formie. A to prowadzi do mniejszych zasobów wolnych kwasów tłuszczowych, które są wchłaniane do krwi. Jak łatwo wyciągnąć wnioski – mniej kwasów tłuszczowych we krwi oznacza znacznie mniejsze ilości magazynowane w tkance tłuszczowej.
Borówka brusznica jest obecna także w naszych kosmetykach. W tym wypadku również dochodzi do wykorzystania liści borówki brusznicy. Działa on korzystnie na naszą skórę. Docenią go osoby skarżące się na przebarwienia, ponieważ rewelacyjnie rozjaśnia zmiany skórne, jak i całą cerę.
Pigmenty zostają rozjaśnione ze względu na wysoką zawartość arbutyny. Ten składnik liści borówki brusznicy wpływa na zahamowanie syntezy melaniny – barwnika, który odpowiada za barwienie naszej skóry. Kiedy jest go mniej, nasza cera zyskuje jaśniejszy kolor i dawny blask.
Niestety, liść borówki brusznicy może być dla niektórych szkodliwy. Przy swoich licznych korzystnych właściwościach leczniczych i kosmetycznych, może wywołać stany niepożądane. Istnieje taka ewentualność tylko w przypadku nadużywania liści borówki brusznicy. Niestety przy stosowaniu dużych dawek – naprawdę dużych dawek – mogą pojawić się skurcze mięśni, niekontrolowane pobudzenie, anemia i wymioty. U osób szczególnie wrażliwych liście borówki brusznicy mogą doprowadzić do zatrucia lub podrażnień żołądka.