Zanim odpowiemy na pytanie „gdzie jest gluten”, warto zastanowić się z czym mamy do czynienia. Co to takiego ten modny gluten? To mieszanina białek – glutenin i prolamin. Występują one w pszenicy, owsie, jęczmieniu i życie. I tak gliadyny znajdziemy ww pszenicy, sekaliny w życie, hordeiny w jęczmieniu, a aweniny w owsie.
Zastanawiasz się czy gluten jest szkodliwy, czy zdrowy? Czy powinieneś go jeść? Jeśli masz podejrzenia, że może ci szkodzić, udaj się do lekarza. Twoją czujność powinny zwrócić problemy żołądkowe i bólowe po zjedzeniu choćby makaronu czy pieczywa. To produkty bardzo lekkostrawne, zalecane przez lekarzy przy dolegliwościach układu pokarmowego. Jeśli odczuwasz dyskomfort, ból, wymiotujesz, masz biegunkę, możesz mieć jedną z chorób związanych z nietolerancją glutenu.
Naturalnie gluten występuje we wszystkich produktach otrzymywanych z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Oznacza to, że najwięcej glutenu znajdziemy w pieczywie, makaronach, kaszy mannie. Ale nie tylko! Niestety gluten jest częstym składnikiem produktów spożywczych, chociaż wcale nie ma potrzeby, aby tam się znalazł. Uważaj kupując wędliny, parówki, a nawet jogurty owocowe!
Gluten jest wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Wszystko ze względu na jego właściwości – jest kleisty i rozciągliwy. A odpowiednio przygotowany nawet spulchniający.
Oczywiście gluten jest obecny we wszystkich produktach mącznych, powstających na bazie zbóż. Większość dań kuchni polskiej, tej tradycyjnej kuchni polskiej, zawiera gluten. Pierogi, leniwe, kluski śląskie, rosół… We wszystkich tych daniach znajdziemy duże ilości glutenu. Czasem nie zdajemy sobie z tego zupełnie sprawy. Przykładowo, wspomniany rosół. Zastanawiasz, kto dodaje do rosołu mąkę? Przecież to nie jest w żaden sposób zagęszczana zupa. To prawda. Ale rosół zazwyczaj podajemy z makaronem, a w nim glutenu jest całkiem sporo.
Jeśli więc myślisz o diecie bezglutenowej, pamiętaj, że kuchnia polska nie sprzyja temu modelowi żywienia. Wszystkie zasmażki, zagęszczacze zup, bułeczki i kluseczki wypadną z twojej diety!
Teoretycznie gluten powinien znajdować się tylko w zbożach (i to nie wszystkich) i produktach na bazie zbóż. Wiemy już, że to nie do końca prawda. Gluten jest wszędzie obecny. Im bardziej przetworzone produkty, tym większa szansa, że są wzbogacone glutenem.
Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Pierwszą wskazówką jest symbol przekreślonego kłosa. To międzynarodowy znak, który oznacza, że produkt jest w 100 proc. bezglutenowy. Nie powstał nawet w zakładach, gdzie powstają produkty glutenowe. Na etykietach wielu produktów znajdziesz też wielki napis „bezglutenowe”.
A gdzie kupować produkty bezglutenowe? Przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością. Wiele z nich ma sprzedaż wysyłkową, więc możesz spokojnie zrobić zakupy przez internet. Coraz więcej też supermarketów dysponuje całymi działami produktów bezglutenowych. To poniekąd moda na tego typu żywność, a poniekąd konieczność. Osób, które nie mają wyjścia i muszą stosować tę dietę jest coraz więcej.
Przygotowaliśmy krótką listę produktów, które niestety zawierają gluten. To niepełna lista. Wybraliśmy tylko produkty najpopularniejsze w naszej kuchni, a także te, w których obecność glutenu może dziwić.
Produkty zawierające gluten: