Zdrowe, dietetyczne śniadanie nie musi być nudne. Na dodatek może być pyszne i łatwe w przygotowaniu. Co jeść na diecie na śniadanie? Przede wszystkim stawiaj na sezonowe składniki. Warzywa i owoce, które są dostępne w przydomowym ogródku lub osiedlowym bazarku zawsze będą dobrym wyborem.
Najważniejsze jest w sumie nie to, co jesz na śniadanie, a to, że w ogóle je jesz. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. I to nie tylko wśród osób, które się odchudzają. Dlaczego?
Przede wszystkim dzięki solidnemu śniadaniu zwiększamy i przyspieszamy nasz metabolizm. Kiedy od rana nasza przemiana materii wejdzie na wyższe obroty, będzie spalała kalorie przez cały dzień.
Śniadanie bogate w węglowodany i białko da ci energię na cały dzień. Im więcej zjesz na śniadanie, tym mniej w kolejnych posiłkach. A to, co zjesz na pierwszy posiłek zdążysz spokojnie spalić przed pójściem spać.
Niestety, nie wystarczy zjeść czegokolwiek na śniadanie, aby mieć spektakularne efekty w odchudzaniu. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, pamiętaj o rozsądnym dawkowaniu kalorii, układaniu planu śniadań zgodnie z okrojonym zapotrzebowaniem kalorycznym. Wybieraj też produkty nieprzetworzone, pochodzące z pewnych źródeł.
Zdrowe, dietetyczne śniadanie, które pomoże zredukować masę ciała, powinno zawierać dużo błonnika pokarmowego, białka i zdrowych tłuszczy.
Szukasz pomysłów na dietetyczne śniadanie? Śpieszymy z pomocą! Oto błyskawiczne przepisy, które przygotujesz nawet przed wyjściem do pracy.
Owsianka. Płatki owsiane nie tylko wspomogą przemianę materii, lecz także zapewnią uczucie sytości na bardzo długo. Jak przygotować najlepszą dietetyczną owsiankę? Pół szklanki płatków owsianych zalej wodą lub mlekiem. Z dodatkiem wody będzie miała znacznie mniej kalorii. Jeśli decydujesz się na mleko, wybierz to odtłuszczone. Gotuj przez chwilę, aż do uzyskania ulubionej konsystencji. Tuż przed podaniem dodaj ulubione dodatki. Mogą być to świeże lub suszone owoce, orzechy, nawet łyżka dżemu czy konfitury.
Jaglanka. Kasza jaglana jest bardzo zdrowa i syci na długi czas. Jest też banalnie prosta w przygotowaniu. Jedną trzecią szklanki kaszy jaglanej wsyp do naczynia. Zalej wodą i dokładnie wymieszaj. Wymień wodę kilka razy. Tak przepłukaną kaszę ponownie zalej wodą i gotuj około 10 minut na wolnym ogniu. Płukanie ma na celu zniwelowanie smaku goryczy. Kaszę podawaj z ulubionymi owocami, np. podsmażoną gruszką lub jabłkiem. Możesz ewentualnie dosłodzić ją miodem lub syropem z agawy.
Omlet. Jeśli omlet, to najlepiej puszysty. Do przygotowania wystarczą dwa jajka i ulubione dodatki. Oddziel żółtka od białek. Ubij białka na sztywno, żółtka utrzyj na jednolitą masę. Delikatnie połącz ze sobą. Smaż pod przykryciem około siedmiu minut na rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy lub oleju kokosowego. Nie przekręcaj omleta. Zsuń go łopatką na talerz i podawaj z ulubionymi dodatkami. Rewelacyjnie smakuje z blanszowanym szpinakiem, pomidorkami koktajlowymi lub w wersji na słodko – z dwiema łyżkami domowych konfitur.
Powyższe przepisy są dla ciebie za trudne? Nie chce nam się w to wierzyć, ale mamy coś jeszcze prostszego. Na dodatek te dietetyczne śniadania spokojnie możesz zapakować w pojemnik i zjeść w pracy. Smakują zarówno na zimo, jak i na ciepło.
Placki bananowe. Możesz je przygotować dzień wcześniej, możesz usmażyć większą porcję i mieć na kilka dni. Dwa banany rozgnieć widelcem, dodaj jedno całe jajko i szklankę płatków owsianych. Wymieszaj i smaż placuszki na oleju kokosowym.
Koktajle owocowe. W ramach śniadania dietetycznego sprawdzą się także koktajle na bazie owoców. Miksuj dowolne owoce i dodawaj do nich odtłuszczone mleko lub maślankę.
Twarożek i wafle ryżowe. To śniadania dla leniuchów. Wystarczy twarożek, kilka pokrojonych rzodkiewek lub pół papryki. Wymieszaj składniki i zajadaj się smacznym dietetycznym śniadaniem. Twarożek najlepiej smakuje z waflami ryżowymi.