Bylica piołunu, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to jedna z rośli astrowatych. Występuje wyłącznie w Europie i Azji. Nie potrzebuje zupełnie żadnego ogrodniczego wsparcia. Nie trzeba go podlewać czy pielić. Jest rośliną dziką, która nie ma wymagań, jeśli chodzi o rodzaj gleby czy warunki pogodowe.
Zazwyczaj wygląda jak krzew z zielono-szarawymi liśćmi oraz grubymi łodygami, które po pewnym czasie stają się jakby drewniane. Najczęściej spotkamy go na polach i przydrożnych rowach. Kwitnie pod koniec kwietnia. To też najlepszy czas na zbieranie jego zbiorów.
Zebrany piołun powinniśmy ususzyć i zapakować w lniane woreczki. W ten sposób otrzymamy trwały susz, który później będziemy mogli wykorzystać w przygotowaniu naparu. Ma on wiele prozdrowotnych właściwości. Chociaż niekiedy bywa trujący.
Piołun jest jedną z bardziej zapomnianych i niedocenianych roślin. Warto wiedzieć, że piołun ma wiele wartości odżywczych. Przede wszystkim zawiera garbniki, flawonoidy, sole mineralne, olejki eteryczne, kwasy organiczne, kumaryny, glikozydy. Napar przygotowany z tego ziela ma więc wiele zastosowań.
Dzięki bogactwu wartości odżywczych piołun ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, a nawet chroni nas przed pasożytami. Dzięki swoim właściwościom piołun działa korzystnie na nasz układ pokarmowy. Wspiera nas w mniejszych i większych dolegliwościach. Pomaga w niestrawnościach, nieżycie żołądka. Dodatkowo pomoże osobom, które skarżą się na zgagę czy wzdęcia. Uczucie ciężkości w żołądku znika bardzo szybko po wypiciu naparu z piołunu, ponieważ stymuluje on pracę przewodu pokarmowego.
Substancje zawarte w piołunie mają także działanie oczyszczające. Pomagają zachować w zdrowiu naszą wątrobę i czyszczą woreczek żółciowy. Piołun ma też działanie żółciopędne. Pomaga odprowadzić więcej żółci do dwunastnicy.
Właściwości piołunu docenią także osoby na diecie redukcyjnej. Zioło ma bowiem cenny wkład w przyspieszenie przemiany materii.
Do swojego codziennego jadłospisu powinny włączyć go także kobiety. Napar z piołunu łagodzi skutecznie kobiece dolegliwości. Eksperci przekonują, że regularnie stosowany pomoże uregulować cykle menstruacyjnej.
Pomoże też wszystkim tym, którzy borykają się z trudnymi do usunięcia pasożytami. Oczyszcza układ pokarmowy z owsików, glist ludzkich czy nicieni.
Kolejnym cennym zastosowaniem naparu z piołunu lub olejku przygotowanego na jego bazie jest leczenie chorób skóry, takich jak wszawica czy świerzb. Wcierany w skórę łagodzi objawy i dąży do zupełnego wyleczenia chorego. Podobne działanie będzie miał w przypadku owrzodzeń ciała.
Działanie piołunu potwierdza każdy, kto choć raz go spróbował. Ma wiele dobrych opinii. Jednak, jak wszystkie substancje, ma też pewne przeciwskazania. Nie powinny używać go kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także wszyscy, którzy mają uczulenie na substancje, które znajdują się w piołunie. Odradza się też stosowanie naparów z piołunu dzieciom, osobom cierpiącym na wrzody dwunastnicy, żołądka, a także tym, którzy mają skłonności do krwawień i hemoroidów.
Pozostali w celach zdrowotnych powinni przygotować napar z piołunu. Ususzone ziele piołunu wystarczy zalać wrzątkiem. Na łyżeczkę suszonego ziela przypada 250 ml gorącej wody. Miksturę zostawiamy na 20 minut. Po tym czasie przecedzamy napar. Pijemy po pół łyżeczki, maksymalnie cztery razy na dobę.
Oczywiście najwięcej informacji o właściwym dawkowaniu piołunu otrzymamy w sklepach zielarskich. Tam też znajdziemy gotowe do spożycia saszetki. Przed ich przygotowaniem należy zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.