Podstawą diety ketogenicznej są tłuszcze. Mają one niemal w 100 proc. zastąpić węglowodany. Ale po kolei, zacznijmy od podstaw. Węglowodany w diecie przeciętnego człowieka stanowią około 50 proc. wszystkich przyjmowanych składników odżywczych. Tłuszczu przyjmujemy około 35 proc. Pozostała cześć to białka – około 15 proc. Kiedy nie dostarczymy organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów, zaczyna pobierać energię z tłuszczów. I o to właśnie chodzi w diecie ketogenicznej. Według wytycznych ekspertów do spraw żywienia tłuszcze powinny wynosić około 80-90 proc. wszystkich składników codziennego jadłospisu.
Dieta ketogenna nie zalicza się do typowej diety odchudzającej. To „skutek uboczny” tego modelu odżywiania. Ketoza została opracowana dla osób cierpiących na padaczkę. Szczególnie wśród osób opornych na leczenie zauważono, że ograniczenie spożycia węglowodanów i zamienienie ich na tłuszcze przynosi przełom w chorobie.
Dieta nazywana ketozą jest zalecana także osobom, które zmagają się z niektórymi odmianami chorób metabolicznych. Chodzi między innymi o zespół Draveta, zespół Retta, stwardnienie guzowate oraz zespół Doose. Cały czas prowadzone są badania wpływu ketozy na rozwój i przebieg choroby Parkinsona, Alzheimera, autyzmu i niektórych typów padaczek.
Dieta ketogeniczna to dieta tłuszczowa. Nie da się tego ukryć. Jak można schudnąć jedząc niemal sam tłuszcz? To proste, jemy tłuszcz, aby w ten sposób spalać tłuszcz. Ten proces nazywa się właśnie ketozą i od niego wywodzi się nazwa diety. Ketoza to stan, w którym energia, którą zazwyczaj bierzemy z glikogenu (który powstaje podczas spalania węglowodanów) zmieniamy na energię uwalnianą z tkanki tłuszczowej.
Efekty diety ketogenicznej są widoczne gołym okiem. I to już kilka dni po wprowadzeniu diety. Tracimy kilogramy błyskawicznie, jednak nie możemy popaść w przesadę. Nie powinniśmy stosować diety ketogenicznej dłużej niż osiem tygodni. Stałe wprowadzenie organizmu w stan ketozy nie jest zdrowe na dłuższą metę.
Wiele osób docenia szybkie efekty diety ketogennej, ale zwraca uwagę na to, że bardzo łatwo wrócić do wyjściowej wagi. Żalą się, że rezultat odchudzania nie utrzymuje się długo. Dodatkowo bardzo łatwo wpaść niedożywienie. Podczas stosowania diety ketogenicznej często brakuje substancji odżywczych przyswajanych z węglowodanami czy białkami. Dlatego mimo szybkich efektów zaleca się tę dietę przede wszystkim osobom chorym na padaczkę. W ich przypadku stan ketozy blokuje napady i umożliwia normalne funkcjonowanie.
Mimo że zmiany metaboliczne przy tej diecie są podobne do tych, które zachodzą u osób, które się głodzą, to w przypadku padaczki ma to zbawienny wpływ. Wysokie stężenie ciał ketonowych we krwi po części blokuje występowanie napadów padaczki.
Zastanawiasz się, co jeść na diecie ketogonicznej? Jak urozmaicić sobie ten dość specyficzny sposób żywienia? Przede wszystkim pamiętaj, że najlepsze rozwiązania to te najprostsze. Nie sil się na wymyślne dania. Postaw na prostotę. Szczególnie gdy dopiero wdrażasz się w założenia i reguły diety ketogonicznej. Poniżej przygotowaliśmy jednodniową rozpiskę diety ketogonicznej. Zainspiruj się przepisami i już dziś biegnij do pobliskiego supermarketu na zakupy
Śniadanie. Jajecznica z dwóch jajek przygotowana na podsmażonej cebulce, boczku z dodatkiem jednego pomidora i garści pokrojonego drobno szczypiorku. Do smażenia wykorzystaj olej kokosowy.
Drugie śniadanie. Serek typu wiejskiego. Opakowanie serka wymieszaj z połową pokrojonej papryki i kilkoma rzodkiewkami. Możesz opcjonalnie dodać pestki dyni.
Obiad. Indyk lub kurczak z warzywami. Jedną pierś z kurczaka posyp solą i pieprzem. Pokrój w kostkę lub paski. Smaż na wolnym ogniu, na patelni, na której wcześniej rozgrzałeś olej kokosowy. W osobnym garnku zagotuj wodę. Włóż do wrzątku kilka różyczek brokułów i kalafiora. Gotuj do miękkości. Podawaj kurczaka razem z warzywami. Możesz danie posypać ziarnami sezamu i/lub dodać kilka pokrojonych oliwek bez pestek.
Kolacja. Sałatka z wędzoną rybą – węgorzem lub makrelą. Miks sałat skrop dwiema łyżkami oleju lnianego. Dodaj pokrojoną w kostkę rybę. Jedno awokado obierz, wyjmij pestkę i rozgnieć widelcem. Dołóż do sałatki. Udekoruj wierzch sałatki przekrojonymi na pół pomidorkami cherry, posiekaną natką pietruszki.