Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców sugerują, że syrop glukozowo-fruktozowy, bardzo popularny dodatek do żywności, może się przyczynić do pojawienia się i szybkiego rozwoju raka jelita.
Syrop glukozowo-fruktozowy (inaczej jest nazywany syropem kukurydzianym) to roztwór wodny cukrów prostych (42 % fruktozy i 55 %glukozy), oczyszczony i zagęszczony. W przemyśle spożywczym, od lat 60. ubiegłego wieku służy do dosładzania jedzenia. Znajdziemy go przede wszystkim w: słodyczach, napojach słodzonych, fermentowanych napojach mlecznych, izotonikach i napojach energetycznych, sałatkach i konserwach rybnych, lodach, niektórym rodzaju pieczywa. Jest bezbarwny lub ma jasnożółty kolor, nie ulega krystalizacji i przed dodaniem do produktów spożywczych nie musi być rozpuszczany. Właśnie dlatego tak bardzo pokochał go przemysł spożywczy.
Z badań przeprowadzonych wspólnie przez dr Jihye Yyn z Baylor z College of Medicine w Houston i Marcusa Gonclavesema z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku wynika, że regularne spożywanie dużych ilości cukru może prowadzić do raka jelita. Naukowcy wysnuli te wnioski na podstawie eksperymentu, który przeprowadzili na myszach. U badanych zwierząt skasowano gen APC, co sprawiło, że stały się bardziej podatne na tworzenie się w ich organizmach polipów - wczesnej formy nowotworu. U ludzi w 90 % przypadków dzieje się podobnie - pacjenci z rakiem jelita to w większości przypadków osoby z mutacją genu APC. Następnie naukowcy poili część zwierząt wodą z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego. U tych osobników szybciej pojawiał się nowotwór niż u myszy, które piły samą wodę, bez dodatku syropu. Badacze podkreślają, że w tym przypadku nie można określić cukru samego w sobie jako przyczyny raka, bo na tę chorobę zapadały w ich badaniu myszy, w których diecie się nie pojawił ale cukier, ale te karmione syropem dostawały go znacznie szybciej. na tej podstawie badacze nie mogą oczywiście stwierdzić, że taka sama sytuacja pojawiłaby się u ludzi poddanych takiemu eksperymentowi, ale są zdania, że regularne spożywanie dużych ilości słodzonych napojów i innych słodyczy może przyczynić się do skrócenia czasu, jaki potrzebny jest do rozwoju nowotworu jelita. e skrócić czas