Dieta 1000 kalorii - rygorystyczna, ale czy skuteczna? Ile można schudnąć na diecie 1000 kalorii?

Dieta 1000 kalorii jest jednym z bardziej restrykcyjnych i surowych sposobów na zrzucenie niechcianych kilogramów. Mimo trudu, jaki trzeba wnieść w proces odchudzania, to wciąż bardzo popularna dieta. Na czym polega?
Zobacz wideo

Dieta 1000 kalorii – kilka słów wstępu

Dieta 1000 kalorii to szybki sposób na utratę kilku zbędnych kilogramów. Chudnie się szybko – można stracić od czterech do sześciu kilogramów w ciągu miesiąca. Jeśli przygotowana z głową i z zachowaniem jak największej ilości produktów o wysokiej wartości odżywczej, naprawdę może przynieść oczekiwane efekty. Ważne, aby przechodząc na tak restrykcyjną dietę i ograniczając kalorie do tytułowego 1000, nie żywić się samym chlebem popijanym wodą.

Dieta 1000 kalorii – najważniejsze zasady

Nietrudno się domyślić, że pryncypalną zasadą tej diety jest ograniczenie spożywanych kalorii do 1000. To bardzo trudne, lecz nie niewykonalne zadanie. Pomocne są tabele i kalkulatory kaloryczności produktów spożywczych. Dzięki takiej obniżce nasz organizm zacznie maksymalnie wykorzystywać kalorie zmagazynowane w tkane tłuszczowej. Na efekty nie trzeba długo czekać.

Na diecie 1000 kalorii spożywa się pięć posiłków dziennie. Każdy z nich powinien dostarczać ściśle określonej liczby kalorii, i tak:

  • śniadanie – 250 kcal
  • drugie śniadanie – 100 kcal
  • obiad – 350 kcal
  • podwieczorek – 100 kcal
  • kolacja 200 kcal.

Ostatni posiłek jemy najpóźniej o godzinie 19. To ważne, aby nie kłaść się spać z pełnym brzuchem. Jeśli chodzi o same potrawy, to absolutnie wykluczamy smażone jedzenie. Z racji tego, że dieta spowalnia przemianę materii, może szybko nie poradzić sobie z tak kalorycznymi daniami. Zaleca się gotowanie na parze i w wodzie, duszenie bez tłuszczu, pieczenie bez tłuszczu. Te metody znacznie ograniczają ilość kalorii w posiłku.

Z kolei w ciągu dnia powinniśmy przyspieszać metabolizm. Idealne sprawdzą się tu soki świeżo wyciskane, liczne ziarna i orzechy – na przykład siemię lniane, pestki słonecznika czy dyni. Na pobudzenie metabolizmu pomogą też jogurty naturalne i zioła – takie jak imbir czy natka pietruszki. Powinniśmy także pić minimum dwa litry wody niegazowanej dziennie.

Ponadto eksperci zalecają, aby podczas bycia na diecie 1000 kalorii ograniczyć wysiłek fizyczny. Nadmierna aktywność mogłaby osłabić organizm. Jedyne ćwiczenie, na jakie można sobie pozwolić, to spacer, joga czy nordic walking. Nic bardzo wyczerpującego.

Dieta 1000 kalorii – skuteczna, ale czy zdrowa?

Ta dieta na pewno pomaga schudnąć i przynosi efekty dość szybko. Spadek wagi o około 1,5 kg w ciągu tygodnia, to naprawdę niezły wynik. Pytanie powinno być więc postawione inaczej. Dieta 1000 kalorii jest skuteczna, ale czy oby na pewno jest zdrowa?

Z pewnością dieta 1000 kalorii nie jest modelem żywienia, który możemy wprowadzić do naszego życia na stałe. Samodzielnie możemy stosować dietę przez tydzień. Jeśli chcemy być na niej dłużej, powinniśmy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Zakłada się jednak, że możemy odchudzać się w ten sposób maksymalnie miesiąc.

Trzeba pamiętać, że to dieta redukcyjna, a więc przechodząc na nią jesteśmy świadomi pewnych niedoborów, które czekają nasz organizm. Mowa tu o mniejszej ilości witamin i soli mineralnych. Trudno powiedzieć, jak wpływają one na funkcjonowanie organizmu. Jest to bardzo indywidualna kwestia. U niektórych nastąpią zmiany w wydzielaniu hormonów, np. tarczycowych, u innych nie stanie się zupełnie nic.

Problemem diety 1000 kalorii jest z pewnością efekt jo-jo, na który skarży się wielu odchudzających się. Ponadto możemy spodziewać się spowolnienia metabolizmu, przemiany materii i utraty masy mięśniowej. To wszystko jednak są procesy odwracalne. Sami więc musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dla nas jest to zdrowa i wskazana dieta.

Dieta 1000 kcal – kto zdecydowanie powinien odpuścić?

Dieta 1000 kcal jest raczej dedykowana kobietom. I to tym, które nie uprawiają sportów. Dla mężczyzn jest ona zbyt uboga w energię i minerały odżywcze. Dlatego też absolutny zakaz odchudzania tą metodą mają kobiety, które planują zajść w ciążę oraz kobiety już spodziewające się dziecka i karmiące piersią. Dieta 1000 kcal nie jest wskazana także dla nastolatków, którzy są w okresie dojrzewania.

Lekarze podkreślają także, że dieta 1000 kalorii nie jest właściwym sposobem żywienia dla osób, które mają problemu hormonalne. Szczególnie zakazana jest chorym na niedoczynność tarczycy. Tak gwałtowny i duży spadek przyswajanych kalorii powoduje spadek wytwarzania aktywnej postaci hormonu tarczycy T3. A ten jest związany z metabolizmem i wzrostem stężenia jego nieaktywnej formy rT3.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.