Zarwana noc? Zamiast po kawę, sięgnij po czekoladę. Postawi cię na nogi równie skutecznie

Zaraz po przebudzeniu sięgasz po espresso lub latte? Pora zmienić ten nawyk. Jeżeli jesteś amatorem słodyczy, zapewne ucieszy cię fakt, że małą czarną możesz śmiało zastąpić kawałkiem czekolady.

Wszystko dzięki zawartości flawonoidów, które poprawiają koncentrację i pomagają zwalczyć zmęczenie. Czekolada doskonale wpływa też na nastrój, warto więc rozważyć zmianę porannych nawyków. A nawet jeśli nie przepadasz za czekoladą, możesz sięgnąć po kubek gorącego, aromatycznego kakao.

Badania opublikowane na BMC Nutrition potwierdzają pobudzające właściwości kakao, a więc i czekolady, która jest z niego zrobiona. Doskonale wspomaga organizm w zwalczeniu efektów nieprzespanej nocy - zmęczenia, senności, problemów z koncentracją, roztargnienia.

- Wysokiej jakości kakao (niedosładzane) to potężne wsparcie dla naszego organizmu. Zawiera nie tylko cenne składniki mineralne (magnez, potas, wapń i fosfor), ale także antyoksydanty (flawonole) i związki o działaniu energetyzującym – teobromina zawarta w kakao to bliski kuzyn kofeiny z kawy. Wisienką na torcie jest tu zawartość B-PEA – fenyloetyloaminy, czyli związku euforyzującego, poprawiającego nastrój – mówi Jakub Mauricz, specjalista od dietetyki sportowej i suplementacji.

Zamiast po filiżankę kawy, sięgnij rano po kubek kakao.Zamiast po filiżankę kawy, sięgnij rano po kubek kakao. Pinterest

Sięgając po czekoladę, najlepiej jest wybierać tę o najwyższej zawartości kakao. - Z pewnością zauważyliście zmianę samopoczucia na lepsze po porcji kakao 90-procentowego lub czekoladzie RAW bez dodatków. Osobiście sugeruję, by pić kawę wymiennie z wartościowym kakao kilka razy w tygodniu - dodaje Mauricz. 

Inne korzyści płynące z jedzenia czekolady

Czekolada nie tylko doskonale pobudza nasz organizm, ale ma także szereg innych korzyści dla naszego zdrowia. Oto niektóre z nich:

  • chroni przed chorobami serca,
  • gorzka czekolada zmniejsza apetyt,
  • u kobiet spodziewających się dziecka dobrze wpływa na łożysko,
  • działa jak prebiotyk.
 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.