W ciągu ostatnich 30 lat częstotliwość zapadania na alergie pokarmowe znacznie wzrosła. Jak rozpoznać u siebie nietolerancję glutenu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy po spożyciu produktów zawierające gluten występują nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli za każdym razem po posiłku, w którym występuje gluten, nasz organizm zaczyna protestować, pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha lub biegunka, to znak, że należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie dań zawierających gluten oraz udać się do lekarza w celu wykonania badań.
Wzdęcia, bóle brzucha to pierwsze objawy, które powinny cię zaniepokoić, a powtarzający się dyskomfort związany z niedrożnością jelit, powinien być najlepszym sygnałem do tego, by zgłosić się do lekarza. Jednak oprócz objawów ze strony układu pokarmowego, mogą pojawić się inne, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z nietolerancją pokarmową.
Jeżeli trzymasz się zasad żywienia, ćwiczysz, ale nie widzisz ani spadku masy ciała, ani zmniejszenia swoich obwodów, to może być znak, że twój układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, czego przyczyną jest nietolerancja glutenu.
Cera jest jednym z lepszych wyznaczników tego, czy to, co jemy i jaki styl życia prowadzimy jest dla nas dobre. Jeśli na twarzy zauważysz wysyp krost, wzrost produkcji sebum, a w dodatku dolegliwości jelitowe, warto się udać do lekarza i przebadać pod kątem alergii pokarmowych.
To, co i jak jemy nie tylko wpływa na nasz wygląd fizyczny, ale również na nasz komfort psychiczny. Rozdrażnienie lub permanentnie zły humor również może być objawem nietolerancji pokarmowej. Jeśli zauważysz u siebie nagłą zmianę humoru, apatię, brak energii lub zły humor bez powodu, spróbuj wykluczyć produkty zawierające gluten i sprawdź, czy sytuacja zmieni się na lepsze.