Chcesz wiedzieć, czy masz wolny metabolizm? Zobacz, czy te znaki są ci bliskie

Lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób funkcjonuje twoje ciało, ma zasadnicze znaczenie dla optymalizacji zdrowia. Dlatego sprawdź, czy Twój organizm nie wysyła Ci tych znaków.

KRĄGŁE POŚLADKI Z Gosią Reysner

Czym jest metabolizm?

W opinie publicznej krąży wiele poprawnych i niepoprawnych informacji, które odnośnie metabolizmu. Dlatego czas rozwiać wszelki plotki.

Metabolizm jest złożonym procesem, który odnosi się do zdolności organizmu do wytwarzania energii z tłuszczu, cukru, białka i tego, jak magazynuje tę energię. Zwykle, gdy ludzie mówią o swoim metabolizmie, mają na myśli ich tempo przemiany materii, które jest liczbą kalorii spalanych przez ich ciało w pewnym okresie.

Oznaki powolnego metabolizmu

Ilość kalorii spalanych przez organizm w danym czasie, czyli współczynnik przemiany materii, jest często kategoryzowana jako szybka lub wolna. Szybki metabolizm oznacza, że twoje ciało wydajnie przetwarza energię. Powolny metabolizm natomiast sugeruje, że jest coś, co uniemożliwia działanie twojego metabolizmu tak wydajnie, jak to tylko możliwe.

Zobacz: Myj dokładnie awokado przed zjedzeniem. To może uratować ci życie

Jeśli ktoś ma powolny metabolizm, może doświadczyć takich symptomów, jak:

  • przybieranie na wadze
  • zmęczenie
  • brak energii
  • suchość skóry
  • apetyt na słodycze
  • łamliwe paznokcie
  • słabe włosy

Objawy takie, jak łamanie się paznokci, czy wypadanie włosów są spowodowane tym, że organizm nie przyswaja wartości odżywczych z pożywienia. Organizm nie przetwarza prawidłowo energii. To sprawia, że pokarm nie rozpada się i nie wchłania składników, które są niezbędne. 

Zobacz: 4 proste sposoby na szybkie podkręcenie metabolizmu do samego rana

Ludzie mają skłonność do wyciągania wniosku, że mają powolny metabolizm, kiedy tyją. Jednak zazwyczaj jest to spowodowane brakiem aktywności fizycznej, zbyt małej ilości snu lub złą dietą. Natomiast spowolniony metabolizm może wynikać z przyczyn medycznych, takich jak hormony i choroby tarczycy. Jeśli podejrzewasz, że masz powolny metabolizm, powinieneś skonsultować się z endokrynologiem i rozważyć wykonanie testu spoczynkowego i testu metabolicznego (RMR).

 
Więcej o: