Zalety picia kawy. O niektórych nie masz nawet pojęcia

Wokół kawy nieustannie krążą różne kontrowersje. Jedni mówią, że niekorzystnie wpływa na zdrowie, inni zaś wręcz odwrotnie, że pełna jest prozdrowotnych właściwości. Jak jest naprawdę? Ile kawy powinniśmy pić, by cieszyć się zdrowiem i świetną sylwetką?

SCHUDŁAM 10 KG. Moje życie się zmieniło...

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Dziennie wypijamy jej ponad 2 miliardy filiżanek. Nic więc dziwnego, że tak przyglądamy się jej właściwościom.  

Kawa wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej

Najważniejszym składnikiem kawy jest kofeina, która wykazuje działanie pobudzające oraz poprawia pracę metabolizmu. Picie kawy może wspomagać produkcję adrenaliny i glukagonu, czyli hormonów, które odpowiedzialne są za czerpanie energii z tkanki tłuszczowej. Aby wykorzystać właściwości wspomagające spalanie tłuszczu, należy pamiętać, by nie dodawać do kawy cukru, tłustej śmietanki czy też kalorycznych syropów smakowych. Wówczas z pomocnika odchudzania stanie się ona zabójcą szczupłej sylwetki.

Kawa jest źródłem cennych antyoksydantów

Naukowcy potwierdzają, że w nieprzetworzonych ziarnach kawy znajduje się aż 1 000 różnych przeciwutleniaczy, czyli substancji, które niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia, niwelują stany zapalne w organizmie, a także chronią komórki przed uszkodzeniami. 

Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona oraz Alzheimera

Naukowcy odkryli, że jednym ze sposobów na zapobieganie chorobie Parkinsona jest regularne picie kawy. Badania wykazały, że osoby, które piją ten napój, są mniej zagrożone tą chorobą nawet o 60 procent. Sekretem jest kofeina, gdyż u osób pijących kawę bezkofeinową niestety nie zauważono takich rezultatów. Natomiast przeciwutleniacze zawarte w kawie wspierają układ nerwowy, którego komórki wraz z postępującym procesem starzenia ulegają degeneracji. W czasopiśmie 'Journal of Alzheimer's Disease' opublikowano padania, które potwierdzają pozytywne oddziaływanie kawy na mózg oraz pamięć.

Kawa redukuje stres

Nie tylko smak, ale nawet sam zapach kawy charakteryzuje się działaniem terapeutycznym. Zapach świeżo mielonej kawy redukuje stres oraz poprawia nastrój. Nie ma więc nic lepszego niż kubek aromatycznej kawy jeśli czeka cię ciężki dzień lub brak ci dobrego humoru. 

 

Kawa zmniejsza ryzyko depresji

Kawa redukuje stres i poprawia humor, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko zapadania na depresję. Badania wykazują, że po wypiciu kawy poziom serotoniny oraz dopaminy, czyli substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój, wzrasta. Naukowcy potwierdzają więc, że osoby, które lubią espresso, cappuccino czy latte, są mniej zagrożone depresją.

Kawa poprawia krążenie krwi

Japońscy naukowcy udowodnili, że regularne picie kawy może zwiększać przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nawet o 30 procent, co nie przekłada się na lepszą wydolność, a także kondycję fizyczną.

Ile zatem pić kawy, by dostarczyć sobie tych wszystkich właściwości? 

Według badań, 3-4 filiżanki dobrej, czarnej kawy dziennie to optymalna ilość, która działa prozdrowotnie oraz przynosi same korzyści.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.