Peganizm - najmodniejsza dieta w 2019 roku?

Peganizm to połączenie weganizmu z dietą paleo. Choć na pierwszy rzut oka nie widać między nimi związku, okazuje się, że świetnie się uzupełniają. Na czym polega peganizm?

JOGA w domu dla początkujących

Popularne diety w 2018 roku 

Jedną z najpopularniejszych diet w 2018 roku była dieta ketogeniczna, promowała ją m.in.: Kim Kardashian. Niektórzy decydowali się na bardziej restrykcyjne jadłospisy, dzięki czemu ogromną popularnością w ubiegłym roku cieszyły się detoksy sokowe. Nowym odkryciem był fleksitarianizm, czyli dieta polegająca na tym, że jemy to co chcemy, kiedy chcemy i w jakich ilościach chcemy. Sami narzucamy sobie zasady diety. Czym jest nowy trend w żywieniu, czyli peganizm? 

Co to jest peganizm? 

Peganizm to połączenie diety wegańskiej z dietą paleo. Weganizm zakłada nie spożywanie żadnych produktów pochodzących od zwierząt, a paleo pozwala jeść wszystkie chude mięsa, ryby i owoce morza, wszystkie owoce i niezawierające skrobi warzywa. Natomiast wskazane jest unikanie zbóż, roślin strączkowych, nabiału, produktów przetworzonych, cukru. Peganie z kolei nie spożywają produktów mlecznych. Raz na jakiś czas dozwolone jest mleko kozie lub owcze. W ich diecie nie ma również glutenu i cukru. Peganizm ma być dietą naturalną, dlatego nie ma tu mowy o produktach przetworzonych, czy tych z dodatkiem chemii. Zalecane jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, które nie wywołują nagłego skoku cukru we krwi. 

Peganizm opiera się głównie na jedzeniu warzyw oraz wybranych owoców, ale dozwolone jest również spożywanie strączków, jajek, mięsa i ryb. Ważne jest, by te produkty pochodziły ze sprawdzonych źródeł. W peganizmie ważne są tłuszcze roślinne, które w łatwy sposób można pozyskać np. z awokado lub orzechów. 

Peganizm - dieta, w której łączy się paleo z veganizmemPeganizm - dieta, w której łączy się paleo z veganizmem unsplash.com

Peganizm - zalety diety

Okazuje się, że zalet tej diety jest naprawdę sporo. Przede wszystkim ma ona korzystny wpływa na pracę jelit, pomaga w walce z trądzikiem, a także reguluje poziom hormonów. Dodatkowo peganizm może być skuteczną dietą odchudzającą. W odróżnieniu od weganizmu i paleo nie jest aż tak restrykcyjny, a w naturalny sposób pozwala zachować świetną formę i zdrowie. 

Czy peganizm będzie najmodniejszą dietą w 2019 roku? 

Wiele na to wskazuje. Portal Pinterest co roku tworzy listę trendów, która opracowana jest na podstawie największej ilości wyszukiwanych haseł. Oprócz trendów w modzie, urodzie i designie pojawiły się także te żywieniowe. Według tego portalu w 2019 roku peganizm ma stać się najpopularniejszą dietą, bo liczba wyszukań tego hasła rośnie i to w zawrotnym tempie.

Czy rzeczywiście tak będzie? Z pewnością przekonamy się o tym za kilka miesięcy. 

 
Więcej o:
Komentarze (16)
Peganizm ? najmodniejsza dieta w 2019 roku?
Zaloguj się
 • diesel_poznan

  Oceniono 6 razy 6

  I z bzdurnego artykułu dowiedziałem się, że jestem fleksitarianem - jem co chcę, kiedy chcę i w ilościach jakie chcę. Świetna dieta. Stosuję od 35 lat, a nawet nie wiedziałem :)

 • bonnieblue6

  Oceniono 2 razy 2

  Wygląda jak ortoreksja stosowana.

 • kacper2004

  Oceniono 2 razy 2

  Jest taka dieta onanizm I to jest chyba główna dieta autorów takich bzdur.

 • drakaina

  Oceniono 1 raz 1

  Dieta "paleo" to jedna wielka bzdura służąca wyciąganiu z naiwnych pieniędzy. I podpowiedź: nowa modna dieta służy dokładnie temu samemu: nabiciu naiwnych w butelkę. Nie ogłupiajcie ludzi w tym fitnessie.

 • danuel

  Oceniono 1 raz 1

  Biedne te kobiety, że dają się nabrać na każdą kolejną bzdurę którą ktoś gdzieś tam sobie wymyśli i nazwie przypadkową obcobrzmiącą nazwą.

 • kasia763

  Oceniono 1 raz 1

  Od conajmniej kilku lat fachowcy na świecie twierdzą, że diety maja sensu, a wrecz przyczyniają się do tycia.

 • franclajn

  0

  Najlepsza dieta to choroby zołądka lub kiszek. Czlowiek je mało, bo przy przeżarciu się cierpi (mdłości, bóle, torsje, itd). Chudnie się czasami za szybko, bo strach jeść, więc trzeba uważać, by posiłków bylo dużo, ale malusieńkie i dietetyczne, czyli głównie gotowane warzywa i chude mieso. Gdy się nie je dużo, to sie chudnie. Proste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX