5 skutków ubocznych zdrowej diety, o których się nie mówi

Często mówi się o skutkach ubocznych diet monoskładnikowych, głodówek czy różnych detoksów. Co jednak ze zdrowym odżywianiem i jego skutkami ubocznymi? Oto 5 skutków ubocznych zdrowej diety, o których raczej się nie mówi.

Postanawiasz zmienić swój styl życia, zaczynasz ćwiczyć, a twoje menu wypełniają tylko zdrowe produkty i po kilku dniach czujesz się gorzej? Czy to znaczy, że zdrowa dieta wcale nie jest taka dobra? Absolutnie nic z tych rzeczy. Organizm jest wrażliwy na zmiany i zwyczajnie potrzebuje czasu aby się przystosować. Zmieniając sposób odżywiania warto pamiętać i liczyć się z tym, że pierwsze dni mogą być trudne. Z jakimi dolegliwościami możemy się zmagać? 

Ból głowy

Nagła rezygnacja ze słodkich napojów czy energetyków może powodować bóle głowy. Wszystko przez odstawienie dużej ilości kofeiny, do której przyzwyczailiśmy nasz organizm. Zajmie to od kilku do kilkunastu dni, żeby nauczył się normalnie funkcjonować bez niej. W tym czasie, możemy ratować się kawą (najlepiej czarną i koniecznie bez cukru). 2-4 filiżanek kawy dziennie ma prozdrowotny wpływ na nasz organizm.

Pogorszenie stanu cery

Dbasz o jakość spożywanego jedzenia, jesz dużo warzyw i owoców, pijesz dużo wody i ziołowych naparów. Liczysz na to, że wraz ze zmianą diety poprawi się stan twojej cery, tymczasem on się zaczyna pogarszać. Nie martw się, to normalne. Organizm w taki sposób oczyszcza się ze szkodliwych substancji i właśnie stąd ten wysyp niedoskonałości. Na szczęście to tylko chwilowe. Gdy skóra pozbędzie się wszystkich zanieczyszczeń, twoja cera będzie gładka promienna i bez doskonałości.

Senność i brak energii

Zmniejszenie spożycia cukrów prostych i odstawienie dużej ilości kofeiny może sprawić, że początkowo towarzyszyć ci będzie senność i brak energii. To zupełnie normalne i naprawdę szybko minie. Upewnij się jedynie, że twoja dieta zawiera odpowiednią ilość kalorii oraz składników odżywczych.

 

Ciągły głód lub brak apetytu

Zmiana niezdrowych potraw na lekkie i dietetyczne dania może spowodować, że przez kilka pierwszych dni zdrowej diety cały czas będziesz odczuwać głód. Warto wówczas w takich sytuacjach mieć przy sobie surowe warzywa i owoce pokrojone w słupki lub orzechy, które możesz chrupać między posiłkami. Może się również okazać, że jeśli zamienisz wszystkie niezdrowe przekąski na jedzenie bogate w białko i błonnik, przez dłuższy czas nie będziesz odczuwać głodu. Nie jest to powód do niepokoju, o ile nie zaczniesz w szybkim tempie gubić kilogramów czy źle się czuć. 

Problemy żołądkowe

Zwiększenie spożycia surowych owoców i warzyw związanych z przejściem na zdrowy styl życia, może spowodować bóle brzucha, wzdęcia lub gazy. Podobnie może zdarzyć się, kiedy przesadzisz z ilością błonnika lub białka w codziennym menu. Wówczas możesz spodziewać się biegunek lub zaparć. By zminimalizować nieprzyjemne objawy, wprowadzaj zdrowe produkty do diety stopniowo, a twój organizm łatwiej się przystosuje do nowego stylu odżywiania.

Jak widać skutki uboczne, które pojawiają się tuż po przejściu na zdrową dietę są chwilowe, a niektórych można nawet uniknąć, jeśli nowy sposób odżywiania będzie wprowadzany stopniowo. Nie trzeba wcale od razu rezygnować ze wszystkich swoich przyzwyczajeń. Można robić to metodą małych kroczków, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie zniechęcisz się do zdrowej diety, tylko stanie się ona twoim nawykiem. Warto jednak wiedzieć o początkowych skutkach ubocznych, by być przygotowanym i nie zniechęcić się po pierwszych kilku dniach. Pierwsze dni na nowej diecie mogą być trudne, ale z czasem będzie coraz łatwiej i coraz przyjemniej, a efekty z pewnością warte są tych chwilowych niedogodności.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA