Baobab to potężne, długowieczne drzewo liściaste, które występuje w Afryce i osiąga tam wysokość do 18 m, a jego pień obwód do 30 m. Proszek z baobabu, który coraz częściej pojawia się w menu osób dbających o zdrową dietę, powstaje z pulpy owoców tego drzewa. Owoce są kuliste lub wydłużone, mają zwykle do 30 cm długości, ale zdarzają się i prawdziwe giganty, które osiągają długość do 45 cm. Mają zdrewniałą łupinę, która skrywa biały miąższ o kwaśnym smaku.
Moringa. Bomba witaminowa i bogactwo antyoksydantów
Proszek ma łagodny, lekko kwaśny smak, za który jest odpowiedzialna wysoka zawartość kwasów organicznych m.in.: cytrynowego, jabłkowego i bursztynowego. Ma sześć razy więcej witaminy C niż pomarańcze, dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż jagody Goji, dwa razy więcej wapnia niż mleko, sześć razy więcej potasu niż banany, więcej żelaza niż czerwone mięso, a przy tym niewiele tłuszczów i cukrów.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, sproszkowany baobab doskonale wzmacnia nasz układ odpornościowy. Z kolei zawarta w nim witamina B1 (tiamina) wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego. Ponadto baobab ma dobry wpływ na prawidłową pracę układu pokarmowego i jelit, a wysoka zawartość żelaza i potasu wspomagają układ krążenia.
Jak smakuje mleko karalucha? Czy będzie nowym superfood? Spytaliśmy o zdanie dietetyka
Sproszkowany baobab bywa wykorzystywany do produkcji suplementów diety i zestawów witamin. Używa się go także w produkcji napojów i batoników. W kuchni możemy z powodzeniem wykorzystywać baobab w proszku jako składnik rozmaitych koktajli warzywnych i owocowych, smoothie bowls, deserów i dodawać do jogurtu. Niektórzy wzbogacają baobabem smak kawy, inni wykorzystują go do pieczenia chlebów i ciast.