Czy dieta alkaliczna jest bezpieczna? Jej twórca trafił do więzienia
Każdy zdrowy organizm zaprogramowany jest w taki sposób, że sam radzi sobie z toksynami i nie trzeba szukać na siłę dodatkowych metod, aby ten proces zachodził w naszym ciele. Głównymi organami, które usuwają toksyny z naszego organizmu są wątroba oraz nerki. Jeśli dieta jest dobrze zbilansowania, bogata w warzywa, owoce oraz nieprzetworzone produkty, to nie trzeba przeprowadzać 'magicznych detoksów'. Detoks to w głównej mierze chwyt marketingowy. Warto jednak od czasu do czasu bardziej zwrócić uwagę na jadłospis, aby pozbyć się np. nadmiaru wody z organizmu, jednak wystarczy wyeliminować niektóre produkty, a do menu wprowadzić więcej świeżych warzyw i owoców.
Polska zdrowa żywność lepsza i tańsza od importowanych 'hitów'. Zobacz, co wybierać
Przechodząc na dietę, bardzo często drastycznie obniżamy ilość dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem kalorii. A to błąd! Aby chudnąć, trzeba jeść. Tyle, że odpowiednio. Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie kaloryczne i żeby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, musi przyjmować w ciągu dnia odpowiednią liczbę kalorii. Stosując głodówki, wcale nie schudniemy szybciej, a wręcz przeciwnie. Wygłodzony organizm produkuje bowiem kortyzol (hormon stresu), który powoduje zwolnienie tempa metabolizmu, utrudniając tym samym odchudzanie.
4 najlepsze śniadania dla osób, które chcą schudnąć
Moda na eliminację glutenu z diety trwa w najlepsze. Dlaczego osoby, które rezygnują z glutenu chudną? Po prostu dostarczają organizmowi znacznie mniej kalorii. Wykluczając z jadłospisu gluten, odstawiamy pieczywo, makarony, słodycze oraz fast foody, co sprawia, że dieta automatycznie staje się mniej kaloryczna oraz zdrowsza, a to sprzyja odchudzaniu. Gluten sam w sobie nie powoduje tycia. Oczywiście są osoby (chorujące na celiakię), u których wyeliminowanie glutenu jest niezbędne - jednak w Polsce stanowią one zaledwie 1% populacji.
Deser po który możesz sięgać bez wyrzutów sumienia. Przepis na snickers w wersji fit
To raczej wymówka dla osób o słabej woli. Częsta ochota na coś słodkiego może być sygnałem, że organizmowi brakuje chromu, magnezu lub witamin z grupy B. Zamiast sięgać po batonik, lepiej postawić na garść bakalii, pestki słonecznika i dyni, surową marchewkę lub kalarepę.
Znudziło ci się picie wody z cytryną? Oto mieszanki, które działają jeszcze lepiej
Nie zawsze. Na pewno zdrowsze jest mięso, bo zwierzęta przed ubojem nie mogą być karmione antybiotykami lub hormonami, jednak w przypadku warzyw i owoców sprawa ma się nieco inaczej. Na obszarach, na których znajdują się sady ekologiczne oraz te zwykłych padają te same deszcze, wieje ten sam wiatr, a rośliny czerpią tę samą wodę gruntową. Wyniki badań jabłek i marchewek z upraw ekologicznych i konwencjonalnych wskazały, że zawierają one taką samą zawartość pestycydów, środków ochrony roślin oraz takie samo stężenie metali ciężkich. Nie ma więc sensu przepłacać za warzywa oraz owoce z etykietą eko.