Polska zdrowa żywność lepsza i tańsza od importowanych 'hitów'. Zobacz, co wybierać

Jak zdrowo się odżywiać i nie wydawać fortuny? Zamień modne super foods na ich polskie odpowiedniki, które są ekologiczne, łatwiej dostępne, zdrowsze i przede wszystkim tańsze. Zobacz, po które produkty najlepiej sięgać.

Jagody goji, nasiona chia, czy orzechy pekan są zdrowymi produktami, ale istnieją ich polskie zamienniki, których jedzenie zapewnia znacznie więcej korzyści, a kosztują znacznie mniej. Zamiast wydawać setki złotych na importowane „hity”, rozejrzyj się za produktami, które znane są w Polsce od lat.

Oto 5 polskich super foods, które mają znacznie więcej cennych właściwości niż ich zagraniczne odpowiedniki. 

4 błędy żywieniowe utrudniające odchudzanie, które popełnia każdy

Odłóż nasiona chia, wybierz siemię lniane

Siemię lnianeSiemię lniane pinterest.com

Nasiona chia, podobnie jak siemię lniane, zawierają lignany, które zmniejszają poziom 'złego' cholesterolu LDL, obniżają poziom glukozy we krwi, a także hamują rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Jednak to właśnie siemię lniane ma ich znacznie więcej. W 100 gramach siemienia lnianego znajdziemy 300 mg lignanów, a w 100 gramach chia tylko 111 mg. Cenowo, siemię lniane również przedstawia się znacznie lepiej. Za kilogram nasion chia zapłacimy około 40 zł, natomiast za kilogram siemienia lnianego - zaledwie 11 zł.

Zamiast jarmużu sięgaj po polską kapustę

KapustaKapusta pinterest.com

Nie doceniamy kapusty, a to błąd. Jej regularne jedzenie poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci, leczy choroby stawów, zapobiega anemii i obrzękom, a nawet podnosi odporność. W porównaniu z jarmużem, kapusta włoska zawiera w 100 gramach więcej magnezu (28 mg, a jarmuż 18 mg), fosforu (42 mg, a jarmuż 28 mg) oraz nieco więcej potasu (230 mg, jarmuż 228 mg). Kapusta jest też znacznie tańsza -  za 200 gramów pakowanego jarmużu zapłacimy około 6 zł, czyli tyle co za całą główkę kapusty włoskiej.

Fleksitarianizm - czy to najlepsza dieta XXI wieku?

Orzechy pekan zamień na orzechy włoskie

Orzechy włoskieOrzechy włoskie pinterest.com

Wcale nie trzeba wydawać fortuny na egzotyczne orzechy, by dostarczyć sobie cennych składników odżywczych. Ogólnodostępne u nas orzechy włoskie w niczym nie ustępują tym droższym, importowanym. W porównaniu z orzechami pekan, orzechy włoskie są mniej kaloryczne (w 100 gramach mają 654 kcal, a pekan 691 kcal), zawierają więcej białka (15,23 gramów, a pekan 9,17 gramów w 100 gramach). Mają także więcej witamin i minerałów. Są doskonałym źródłem: potasu. fosforu, żelaza, wapnia, witaminy C oraz witaminy B6. Jeśli chodzi o cenę, to za 100 g orzechów pekan zapłacimy ok. 20 zł, a za taką samą ilość włoskich - jedynie 9 zł.

Prosty do przygotowania napój, który oczyści Twój organizm oraz przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej

Drogie jagody goji zastąp równie wartościowymi, polskimi jagodami

JagodyJagody pinterest.com

Moda na jagody goji trwa w najlepsze, ale mało kto wie, że polskie jagody są cennym źródłem selenu i cynku, których jagody goji nie posiadają. Zawierają także mnóstwo witamin. Oprócz witaminy A i C, którą znajdziemy także w jagodach goji, polskie jagody zawierają witaminę B i PP. Jak widać, nie wszystko, co modne, jest zawsze najlepsze. Jeśli chodzi o koszty, to za 250 gramów suszonych jagód goji zapłacimy około 25 zł, a za identyczną porcję mrożonych polskich jagód - 12 zł, a więc prawie o połowę mniej.

Jak smakuje mleko karalucha? Czy będzie nowym superfood? Spytaliśmy o zdanie dietetyka

Zrezygnuj z chlorelli i spiruliny, jedz za to brokuły, szpinak i natkę pietruszki

BrokułyBrokuły pinterest.com

W składzie znanych i łatwo dostępnych, zielonych warzyw znajdziemy bowiem te same witaminy (przede wszystkim witaminę A i E oraz witaminy z grupy B), minerały (np. wapń, potas, selen, żelazo) oraz białko, które warunkuje ich antywirusowe i przeciwnowotworowe właściwości, co w modnych, królujących w internecie algach. Za opakowanie chlorelli (250 g) zapłacimy około 40 zł. Za taką kwotę możemy kupić nawet 6 kg szpinaku.

Czy dieta alkaliczna jest bezpieczna? Jej twórca trafił do więzienia

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.